Nie żyje uczestniczka Powstania Warszawskiego ps. Ewa

Zmarła Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa, która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informację podało dziś Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Pani Lucynie Adamkiewicz
gov.pl

Adamkiewicz mając 15 lat została żołnierzem Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”.

Po klęsce zrywu z 1944 r. była więźniem dwóch niemieckich obozów śmierci - Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen.

Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. - To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to „polskie obozy”. Obozy są niemieckie – podkreślała w 2018 r. w filmie opublikowanym w serwisie YouTube i na Twitterze KPRM klip i opatrzonym hashtagiem #GermanDeathCamps.

- To, co działo się w Auschwitz powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie; taka rzecz nie powinna się powtórzyć

– dodała.

Lucyna Adamkiewicz została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo