Szef MSZ spotkał się z Ławrowem. O czym rozmawiali?

Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Czego dotyczyła rozmowa? Szefowie dyplomacji Polski i Rosji rozmawiali m.in. o zbliżającym się przewodnictwie Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

fot. Gabriel Piętka / MSZ / twitter.com/MSZ_RP

W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem.
- poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Z kolei z informacji zamieszczonej na Twitterowym profilu MSZ wynika, że tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE, a także debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Strona rosyjska podała natomiast, że główną uwagę przykładała do „możliwości zwiększenia skuteczności Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie”, by odnowić jej rolę jako platformy równoprawnego dialogu. Rosja wyraziła nadzieję, że polskie przewodnictwo przyczyni się do tego.

Rosyjskie MSZ dodało, że rozmowy dotyczyły również innych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich, bez podawania szczegółów.

Rozmowy Raua i Ławrowa były pierwszym dwustronnym spotkaniem przedstawicieli Polski i Rosji na tym szczeblu od 2019 roku, kiedy w Helsinkach z Ławrowem spotkał się ówczesny szef dyplomacji Jacek Czaputowicz.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo