Narodowe Czytanie 2021 w Nowym Jorku. Pierwsza dama dołączyła do polonilnej młodzieży

Prezydent razem z małżonką aktualnie składają wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której Andrzej Duda bierze udział w 76. sesji Zgromadzenia ONZ. Zgodnie z tradycją, Pierwsza Dama, dołączyła do polonijnej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP podczas Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji wydarzenia jest „Moralność Pani Dulskiej".

Narodowe Czytanie w 2021 w Nowym Jorku
prezydent.pl

"To już trzecia edycja Narodowego Czytania organizowana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z moim udziałem, a 10. odsłona Narodowego Czytania w Polsce"

– przypomniała Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama wyraziła radość, że mimo przerwy spowodowanej pandemią, tradycja wspólnego czytania jest kontynuowana. Narodowe Czytanie w Nowym Jorku cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

Według Agaty Kornhauser-Dudy, "Moralność Pani Dulskiej" mówi w dużym stopniu o polskim społeczeństwie i duszy Polaka z początku XX wieku, „również tego, który kiedyś zamieszka w wolnej Polsce”. 

"Sztuka Zapolskiej jest ponadczasowa i uniwersalna, przedstawia bowiem przywary przypisywane mieszczaństwu w początku XX wieku, podwójną moralność. Zapolska piętnuje w swojej tragifarsie kołtuńskiej zło i niesprawiedliwość, obłudę i zakłamanie: cechy, które możemy obserwować zawsze i w każdym społeczeństwie."

– zaznaczyła.

Zainteresowanie rośnie...

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie z 13 placówek oświatowych w Stanach Zjednoczonych. Byli to między innymi uczestnicy oraz laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem – Polska” ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP. Konkurs odbywał się pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy i był skierowany do polskich uczniów uczących się języka polskiego poza krajem ojczystym. 

W konkursie "Słowem - Polska" wzięło udział aż 720 uczniów szkół polskich i polonijnych z całego świata. Pierwsza Dama podziękowała również rodzicom, nauczycielom i wychowawcom za to, że pielęgnują w młodych osobach miłość do ojczystego języka.

Narodowe Czytanie - czym jest?

Narodowe Czytanie jest akcją organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowała ją wspólna lektura „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w kolejnych edycjach przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku - „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą wydarzenia było „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Podczas 2019 r. lekturami było osiem kluczowych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. W ubiegłym roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, prezydent.pl

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo