Stolica: nowa ulica imienia kompozytora Wajnberga

Nowa ulica w dzielnicy Wola otrzymała imię wybitnego kompozytora i pianisty, autora muzyki do filmu nagrodzonego na festiwalu w Cannes „Lecą żurawie”, Mieczysława Wajnberga - poinformował stołeczny ratusz.

youtube.com/printscreen

W środę nowa, wolska uliczka krzyżująca się z ulicą Chłodną na wysokości numeru 36 otrzymała imię Mieczysława Wajnberga.

- Symbolicznie przywracamy postać Mieczysława Wajnberga Warszawie i jego dawnym sąsiadom, bo ulica imienia Wajnberga, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu muzyka przy ul. Żelaznej 66. Choć opuścił Warszawę w wieku 20 lat, to Warszawa nigdy mu nie wyszła z głowy – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Kultury UM Warszawy Artur Jóźwik.

Mieczysław Wajnberg był kompozytorem i pianistą. Zmarł przed 25 laty w Moskwie, ale dorastał w Warszawie, gdzie w 1926 roku się urodził. Jako dziecko i młody chłopak chodził do szkół muzycznych przy Konserwatorium Warszawskim. Pozostawił po sobie niesamowity dorobek: m.in. 22 symfonie, ale także utwory kameralne, których powstało aż 70 m.in. dla kwartetów smyczkowych oraz wiele innych utworów orkiestrowych, solowych i wokalnych. Komponował cykle pieśni w trzech językach: po polsku, żydowsku i rosyjsku.

Komponował dla teatru, radia, cyrku, a także dla filmów, z których najbardziej znany był z pewnością dramat wojenny „Lecą żurawie”, wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku. W latach sześćdziesiątych Wajnberg zdecydował się nawet na napisanie opery na podstawie tekstu Zofii Posmysz „Pasażerka”. W wersji koncertowej wykonana została dopiero w grudniu 2006 roku w Moskwie. „Mimo, że w Polsce po raz ostatni był w roku 1966, to tutaj, w Warszawie narodził się jego talent i to tutaj pobierał pierwsze lekcje muzyki” - napisał stołeczny ratusz.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo