Jakie mogą być konsekwencje zamknięcia kopalni Turów? "Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej Unii"

Wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów oznaczałoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej - powiedziała europosłanka PiS Beata Mazurek. Podkreśliła, że Polska chce polubownego rozwiązania sporu z Czechami. "Właśnie do tego dążymy" - powiedziała.

fot. Anna Uciechowska - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1160974

"Wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów wywołałoby efekt domina i doprowadziłoby do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej i masowej utraty miejsc pracy. Jest oczywiste, że Polski rząd nie może podjąć takiej decyzji"

- tłumaczy eurodeputowana.

"Dlatego uważam postanowienie TSUE o nałożeniu kar na Polskę za bardzo pochopny i nieprzemyślany krok. Chcemy polubownego rozwiązania sporu z Czechami i właśnie do tego dążymy"

- dodaje Beata Mazurek.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Postanowienie zostało wydane przez wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuertę.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#polska

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo