Fotograf: „Antyterroryści siekierami rozwalali drzwi”. Tak środowisko „GW” broniło tajemnic SB (FILM)

To on zrobił zdjęcia, które poważnie utrudniły budowanie postkomunistycznej III RP. Nielegalnie wtargnął wraz z kolegami do KW PZPR w Gdańsku, gdzie palono komunistyczne akta. – Były tam dwie czeskie maszyny do mielenia tych akt i piece, w których się paliły. Myśmy to pokazali. Zerwaliśmy im jeszcze tą czerwoną szmatę z dachu. Wyrzucały nas oddziały antyterrorystyczne, które siekierami rozwalały drzwi. Na polecenie ministra Halla i premiera Mazowieckiego – opowiada w „Wywiadzie z chuliganem” Robert Kwiatek, działacz Federacji Młodzieży Walczącej, kibic Lechii Gdańsk i fotoreporter. Cały mocny wywiad poniżej [ZOBACZ FILM na końcu tekstu].

kadr z programu "Wywiad z chuliganem"
Telewizja Republika

Jak stwierdza Kwiatek, największym skandalem było to, że zobaczywszy czarno na białym na jego zdjęciach, jak bezprawnie niszczone są dowody komunistycznych zbrodni, rząd „grubej kreski” nie przerwał tego procederu, a odwrotnie, dał na jego trwanie wyraźne przyzwolenie.

- My nie mieliśmy żalu o to, że nas wyrzucono. Weszliśmy do budynku nielegalnie, wyrzucili nas, OK. Ale po tym, co ujawniliśmy, budynek powinien zostać zabezpieczony, powinna wejść komisja, powiedzieć: uważajcie, my widzimy, jak będziecie dalej to robić, to dostaniecie po łapach. Nie zrobiono tego. Powiedziano: dobra, róbcie to dalej.
- mówi.

Wspomina, że okupacja budynku rozpoczęli właśnie dlatego, że dowiedzieli się niszczeniu akt.

- To było w lutym 1990. Weszliśmy do budynku, do piwnicy i okazało się, że to prawda. Te dowody zobaczyły media, posłowie z Komitetu Obywatelskiego, którzy zawozili te wiórki w tubkach do Sejmu. Co wtedy zrobiono? Nas na polecenie ministra Halla i premiera Mazowieckiego wyrzucono z tego komitetu. Wyrzucały nas oddziały które nazywały się OPMO, zamiast ZOMO i oddziały antyterrorystyczne, które wchodziły i siekierami rozwalały tam drzwi. Ale poszedł jasny sygnał, od umownie mówiąc „naszych” do komunistów, że nic wam nie zrobimy.
- wspomina.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w soboty o 16.00, telewizyjna premiera o 22.00 w każdą niedzielę w Republice. Wszystkie odcinki pojawiają się W PONIEDZIAŁKI O 10.00 NA KANALE YOUTUBE RADIA POZNAŃ.

Cała mocna rozmowa m. in. o tym, jak komuniści został właścicielami III RP poniżej, fragment dotyczący tajemnic niszczenia akt w 38 minucie:


 

 

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo