Aleksiej Nawalny: Wybory w Rosji zostały sfałszowane

Uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ocenił, że "inteligentne głosowanie" - czyli jego strategia głosowania w wyborach parlamentarnych - było skuteczne, ale rezultat został "ukradziony" poprzez sfałszowanie wyników.

Aleksiej Nawalny
By Michał Siergiejevicz - Oppositionist eyes looking to the sky, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99257888

- Pod względem technicznym widzimy wielki sukces "inteligentnego głosowania". W Moskwie i Petersburgu to po prostu triumf. Uczciwie jednak ogólnego rezultatu nie można nazwać "zwycięstwem". Nasz rezultat został w sposób tępy ukradziony, sfałszowany w najbardziej prymitywny sposób

- ocenił Nawalny.

Komentarz w imieniu opozycjonisty ukazał się w mediach społecznościowych. Nawalny przekonywał, że przeciwnicy władz zostali zastraszeni: "Nasi obserwatorzy zostali wyrzuceni z lokali wyborczych, zastraszanie i represje sprawiły, że wielu ludzi jest bezwolnych i po prostu boi się wychodzić na ulice".

Jednocześnie - zdaniem opozycjonisty - ludzie już nie uważają, że "oni" (zwolennicy władz) "i tak są liczniejsi".

Nawalny ocenił, że teraz należy "wszystkim cierpliwie tłumaczyć, podając argumenty, że inteligentne głosowanie wygrało i działa świetnie, a za partię Putina, która zagarnęła władzę, głosowało nie więcej jak 15-30 proc. spośród tych, którzy przyszli na wybory".

Wczoraj, dzień po wyborach parlamentarnych w Rosji, Nawalny ogłosił, że w Moskwie w 11 okręgach wyborczych - na łącznie 15 - wygrywali ci kandydaci, których wskazał w ramach "inteligentnego głosowania", a w Petersburgu zwyciężyli oni w siedmiu spośród ośmiu okręgów. Sytuacja w stolicy zmieniła się na korzyść kandydatów rządzącej partii Jedna Rosja po dodaniu wyników głosowania elektronicznego, co - zdaniem opozycjonisty - świadczy o sfałszowaniu wyników. Nawalny apelował, by w ramach tej strategii popierać tych kandydatów, którzy mają największe szanse na pokonanie reprezentantów Jednej Rosji.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Aleksiej Nawalny #Rosja #Wybory

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo