"Za dwa tygodnie powrót do szkół przełoży się na liczbę zakażeń"

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa - ocenił w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/14995841 /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

"Myślę, że jeszcze koło tygodnia - dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt"

- ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. "Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19" - podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. "Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty" - zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on "zdecydowanie bardziej zakaźny".

"Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut"

- poinformował Kraska.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo