Wałęsa odmówił spotkania z rodziną 20-letniej ofiary komunizmu. „W ogóle nie podał im ręki”

20-letni Antoni Browarczyk, kibic Lechii Gdańsk, na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego wybiegł z domu, by ostrzec Lecha Wałęsę. W cztery dni później zginął zastrzelony przez milicjanta. - Przejrzałem ponad tysiąc stron akt. Tam było mnóstwo mataczenia. Dziwnym trafem zginął pocisk wyciągnięty z ciała, nie można było ustalić kto z oddziału pobrał jaką broń, czyli przypisać zbrodni żadnej konkretnej osobie. Dzisiaj wiemy, kim jest Lech Wałęsa, ale wcześniej nie każdy to wiedział. Siostra i Mama Tolka chciały się z nim spotkać, chodziło o jego zdjęcie z Tolkiem. Wałęsa powiedział im, że w ogóle nie będzie się z nimi spotykał. W kościele, gdzie byli na mszy jako rodzina ofiary komunizmu, w ogóle nie podał im ręki – opowiada Robert Kwiatek, działacz Federacji Młodzieży Walczącej i kibic Lechii Gdańsk w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika. Cały mocny wywiad poniżej [ZOBACZ FILM na końcu tekstu].

Fot. Robert Kwiatek

Robert Kwiatek był jednym z liderów FMW w Gdańsku i kibicem Lechii, a po 1989 r. fotoreporterem lokalnej gazety. Będąc fotografem należał jednocześnie do… najczęściej zatrzymywanych kibiców. Milicja nienawidziła go, bo doprowadził do skazania dwóch bijących go milicjantów. Policja nadal zwalczała, bo pokazywał jej prowokacje i nadużycia.

- Wolność w III RP została zbudowana na przekazie kłamliwym. Pewnych rzeczy nie ruszajmy, nie dotykajmy, nie upamiętniajmy. A inne nadmiernie eksponujmy. W sprawie Tolka Browarczyka stara opozycja w ogóle zamilkła. A ta postać powinna być w Gdańsku upamiętniana, jak ksiądz Jerzy Popiełuszko albo Grzegorz Przemyk.
- mówi Robert Kwiatek.

Zmowę milczenia naprawdę przełamali dopiero w 2009 kibice Lechii Gdańsk.

- Zorganizowali oprawę poświęconą Tolkowi Browarczykowi. Wtedy poznałem jego Mamę, Tatę, który już leżał na łóżku i jego siostrę Grażynę. W Gdańsku, mieście wolności i Solidarności, jak mówił zarówno śp. Paweł Adamowicz jak i obecna pani prezydent, w ogóle się o tych rzeczach nie mówi. O wolności mówi się w kategoriach tęczowych, o tej patriotycznej wolności, za którą przelewano krew, lepiej milczeć.
- ocenia.

Cały mocny wywiad poniżej:


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, TV Republika, Radio Poznań

#Wywiad z chuliganem

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo