Dera obawia się eskalacji na granicy polsko-białoruskiej. „To może być droga śmierci”

Odcinek graniczny na Bugu jest znacząco trudniejszy do pokonania. Jeśli migranci będą tam kierowani, może to prowadzić do jeszcze większej tragedii. Należy obawiać się tego, że będzie to droga śmierci - powiedział w radiowej Jedynce prezydencki minister Andrzej Dera.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Wczoraj Straż Graniczna poinformowała, że w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Rzecznik SG, ppor. Anna Michalski stwierdziła, że "są to najprawdopodobniej nielegalni imigranci". Czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura. 

W wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "należy zbadać ewentualny związek wydarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy".

W porannej rozmowie z Katarzyną Gójską, prezydencki minister Andrzej Dera przyznał, że tragiczne wydarzenia mogą być efektem ukartowanych działań.

- Wszystko na to wskazuje, że to zaplanowana polityka Aleksandra Łukaszenki i do tragedii dochodzi, bo ułatwia się przekraczanie granicy po stronie białoruskiej. Migranci, przekraczając granicę, robią to nielegalnie, nie znają terenu, wchodzą w miejsca, z których nie wiedzą, jak się wydostać. Obecnie jest już bardzo chłodno, i dla osób nieprzyzwyczajonych taka temperatura jest po prostu zabójcza - ocenił Dera.

- To jest wielki problem, który będzie się nasilał. Wiemy, ile osób sprowadzono z Iraku [na Białoruś] przez most powietrzny

- dodał, podkreślając, że realizowana jest zaplanowana polityka destabilizacji sytuacji w UE oraz krajach graniczących z Białorusią.

Pytany o to, czym grozi próba przekraczania przez migrantów polsko-białoruskiej granicy na Bugu, przyznał, że jest to odcinek graniczny znacznie trudniejszy do sforsowania.

- To szeroka rzeka o wartkim nurcie. (...) Jeśli migranci będą tam kierowani, może to prowadzić do jeszcze większej tragedii. Należy obawiać się tego, że będzie to droga śmierci

- powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Źródło: Program PR1, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo