Premier wspomina Jerzego Targalskiego: Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia

"Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" – tak zmarłego w niedzielę Jerzego Targalskiego określił premier Mateusz Morawiecki.

Jerzy Targalski
Krzysztof Sitkowski / Gazeta Polska

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę rano, miał 69 lat.

Zmarł Jerzy Targalski. Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków

– napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Premier przypomniał, że Targalski przebywając na emigracji we Francji współpracował z Kontaktem i Paryską Kulturą. Publikował pod pseudonimem Józef Darski.

Choć Jego doskonałe zajęcia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeszły do legendy i ukształtowały całe pokolenie elit państwowych to w wolnej Polsce często był zmarginalizowany i nierozumiany. W ostatnich latach przeżywał jednak twórczą drugą młodość, pisząc fundamentalne prace na temat Bałkanów, cykl "Resortowe Dzieci" czy w końcu błyskotliwą publicystykę

– napisał Morawiecki.

Jak dodał, wszyscy, którzy znali Jerzego Targalskiego podkreślają, że był człowiekiem bezkompromisowym, ale w życiu prywatnym ciepłym, dowcipnym i wyrozumiałym. "Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie" – napisał premier.

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jerzy Targalski #Mateusz Morawiecki

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo