Akcja ratownicza polskich służb na granicy z Białorusią. Imigranci trafili do szpitali

Polska Straż Graniczna poinformowała, że przeprowadziła dziś akcję ratowniczą przy granicy polsko-białoruskiej. Uratowano w ten sposób ośmiu imigrantów - pięciu mężczyzn i trzech kobiet – którzy próbowali nielegalnie dostać się z Białorusi na teren Polski.

twitter.com/Straz_Graniczna

„Dzisiaj funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną, Lotnicy Pogotowiem Ratunkowym i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy granicy Polki i Białorusi. Uratowano 8 imigrantów (5 mężczyzn i 3 kobiety). 7 osób trafiło do szpitali, jedna pozostaje pod opieką SG”

- czytamy we wpisie na Twitterze.

Z kolei według informacji przekazanej przez rzecznik SG ppor. Annę Michalską, do zdarzenia doszło dziś około godziny 10 w miejscowości Pieńki pod Michałowem (Podlaskie).

Wskazała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. - Mieliśmy olbrzymi problem, żeby się do nich dostać - podkreśliła, dodając, że w akcji ratowniczej oprócz pograniczników brali udział żołnierze, strażacy, policjanci oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Dopiero funkcjonariusze straży granicznej i straży pożarnej w woderach podchodzili do nich i wynosili ich stamtąd na suche miejsce, skąd zabierały ich karetki pogotowia do szpitali. Łącznie do szpitali trafiło 7 osób - pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Jedna kobieta, która nie wymagała pomocy lekarskiej, jest na terenie placówki pod opieką funkcjonariuszy straży granicznej

- wyjaśniła.

Przekazała przy tym, że osoby te są najprawdopodobniej obywatelami Syrii i wśród nich prawdopodobnie jest jeden obywatel Konga. - Będziemy ustalać ich dane - podała.

W sobotę SG odnotowała na granicy polsko-białoruskiej rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Było ich aż 324. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli - podkreśliła.

Dodatkowo rzeczniczka SG wskazała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. - Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji - podała.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo