To pierwsza taka operacja! Lekarzom pomógł robot

Urolodzy ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach po raz pierwszy wytworzyli zastępczy pęcherz moczowy w ciele pacjenta przy użyciu robota da Vinci. Taki sposób pozwala przeprowadzić tę operację bez „otwierania" pacjenta” – w dostępie laparoskopowym.

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Pęcherz zaatakowany przez nowotwór został całkowicie usunięty w asyście robota da Vinci (operacja robotyczna jest bardziej zaawansowaną techniką operacyjną niż laparoskopia). Nowością przy tym zabiegu było dodatkowo wytworzenie od razu zastępczego pęcherza moczowego z części jelita, a wszystko w ciele pacjenta, za pomocą narzędzi systemu robotycznego. Do wytworzonego zastępczego pęcherza moczowego wszczepiono moczowody i połączono z cewką moczową.
- informuje rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach Bogna Bartkiewicz.

Wytworzenie zastępczego pęcherza z części jelita pozwala uniknąć po operacji konieczności usuwania moczu z organizmu przez przetokę moczową na brzuchu.

Operacja, którą przeprowadził kierujący kliniką urologii prof. Marcin Słojewski w asyście dra Henrika Zechy z hamburskiego szpitala Albertinen-Gruppe, ma pozwolić pacjentowi na w miarę normalne funkcjonowanie po wycięciu pęcherza moczowego.

Przełom w leczeniu – pomógł robot

Jak wyjaśniła rzeczniczka, technika wytwarzania pęcherza jelitowego (ortotopowego – zlokalizowanego w tym samym miejscu, co pęcherz naturalny) jest znana w urologii, wykonywana jest jednak głównie metodą dostępu klasycznego – otwartego. Urolodzy na Pomorzanach odtworzyli tę technikę w dostępie laparoskopowym.

W celu wytworzenia pęcherza zastępczego wykorzystuje się około 40 cm odcinek jelita cienkiego, który musi zostać w odpowiedni sposób uformowany i +wprowadzony+ w obręb dróg moczowych tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zarówno nowego narządu, jak i przewodu pokarmowego.
- wyjaśniła Bartkiewicz.

Jak dodała, taka operacja wiąże się dla pacjenta także z koniecznością wytworzenia nowych, zastępczych odruchów. Bezpośrednio po operacji pacjent nie ma odczucia parcia na pęcherz czy uczucia wypierania moczu z pęcherza - to nowe umiejętności, które musi wyćwiczyć.

Wykorzystanie robota – choć jest to większe wyzwanie techniczne – ma pozwolić zredukować powikłania, nie ma też ryzyka rozejścia się ran czy powstania przepuklin; mniejszy jest też ból po operacji.

Pacjent czuje się dobrze i już drugiego dnia po zabiegu wstał z łóżka i spacerował po szpitalnym korytarzu, nie skarżąc się na ból. Jego powrót do sprawności potrwa jeszcze jakiś czas – głównie ze względu na zakres zabiegu.

Nowotwór pęcherza - leczenie

Nowotwór pęcherza jest drugim najczęstszym nowotworem układu moczowego i piątym, jeśli chodzi o przyczyny zgonów u mężczyzn. Całkowite wycięcie pęcherzacystektomię radykalną – przeprowadza się zaawansowanych stadiach choroby. Oprócz pęcherza moczowego usuwa się także regionalne węzły chłonne oraz pęcherzyki nasienne i prostatę u mężczyzn, a u kobiet – macicę, przydatki i przednią ścianę pochwy.

Standardowym badaniem mogącym wykryć chorobę, jest USG pęcherza. Powinny poddać się mu osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, takie jak obecność krwi w moczu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo