Niemiecka gazeta o nowym szlaku migrantów

"Welt am Sonntag" zwraca uwagę na problem nielegalnych migrantów, którzy legalnie lecą na Białoruś, a następnie z pomocą przemytników dostają się na granicę niemiecką. "Podczas gdy nieuprawniona (...) migracja osób ubiegających się o azyl z Włoch do Niemiec jest silna od wielu lat, trasa Białoruś-Polska jest nowym zjawiskiem" - zauważa redakcja.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Mstyslav Chernov - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43060174

"Znacząco wzrosła liczba nieuprawnionych wjazdów do Niemiec imigrantów, którzy najpierw legalnie lecą na Białoruś, a stamtąd z pomocą przemytników przedostają się przez Polskę do kraju" - pisze w niedzielę "Die Welt"

Jak dowiedziała się gazeta z kręgów bezpieczeństwa, policja federalna miała w czwartek aresztować trzech podejrzanych o przemycanie ludzi.

"Chodzi o Irakijczyków mieszkających w Niemczech, którzy mieli pomagać rodakom w nielegalnym wjeździe samochodem do kraju"

- czytamy w niedzielnym wydaniu "Die Welt".

"Policja federalna zatrzymała na granicy z Polską 85 nielegalnych imigrantów, w tym 46 Irakijczyków, 23 osoby o niejasnym obywatelstwie, a także Syryjczyków, Turków i Irańczyków"

- relacjonuje dziennik. W przypadku 33 osób udało się ustalić, że podróżowały z Turcji przez Białoruś i Polskę; "znaleziono przy nich stosowne stemple wjazdowe lub wizy wydane przez władze tureckie i białoruskie".

"W tym tygodniu policja federalna zintensyfikowała swoje działania poszukiwawcze na polsko-niemieckim pograniczu" - informuje gazeta.

"Welt" przypomina, że na początku września "dwaj Afgańczycy mieszkający w Niemczech zostali zatrzymani i zgłoszeni jako domniemani przemytnicy swych rodaków. Towarzyszyli dziesięciu Afgańczykom ewakuowanym z Kabulu do Włoch w autobusie jadącym do północnych Niemiec. Według Federalnego Inspektoratu Policji w Rosenheim, ewakuowani złożyli już wniosek o azyl we Włoszech, ale nie chcieli tam pozostać".

"Podczas gdy nieuprawniona (...) migracja osób ubiegających się o azyl z Włoch do Niemiec jest silna od wielu lat, trasa Białoruś-Polska jest nowym zjawiskiem"

- zauważa gazeta. Białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki w odwecie za nowe sankcje UE od lata pozwala Irakijczykom i innym migrantom przemieszczać się na granice tego państwa z Litwą, Łotwą i Polską.

"Od początku września na granicy z Białorusią polska straż graniczna zarejestrowała ponad 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w czwartek podjęto 238 takich prób jak powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej" - przypomina w niedzielnym wydaniu "Die Welt".

 

Źródło: niezalezna.pl, pap, Welt am Sonntag

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo