Ulicami Warszawy przejdzie dziś XIV Katyński Marsz Cieni

Dziś o 15.00 spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ruszy XIV Katyński Marsz Cieni, będący hołdem dla ponad 20 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.

fot. mat. pras.

Marsz poprzedzi msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Marsz jest hołdem dla blisko 22 tys. polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych. Organizatorami XIV Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

– Katyński Marsz Cieni idzie ulicami Warszawy nieprzerwanie co roku od czternastu lat. Pokazujemy w ten sposób żywą pamięć o zamordowanych polskich oficerach w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. Ten przemarsz przez serce stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów nie wrócili już do swoich domów. Zamordowani strzałami w tył głowy pozostali w katyńskich dołach. Tegoroczny termin marszu przeniesiony przez pandemię z kwietnia na wrzesień wpisuje się w tegoroczne obchody 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

– podkreśla Jarosław Wróblewski (Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”), koordynator Katyńskiego Marszu Cieni. 

W tegorocznym marszu weźmie udział ok. 150 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Całość zakończy się ok. godz. 17.00 przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

Trasa XIV Katyńskiego Marszu Cieni:

  • godz. 15.00 Muzeum Wojska Polskiego – rozpoczęcie marszu;
  • godz. 15.30 kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie korespondencji obozowej;
  • godz. 15.50 pl. Zamkowy – odczytywanie listy zabitych oficerów;
  • godz. 16.30 pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych;
  • godz. 17.00 pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej – zakończenie marszu.

 


Źródło: niezalezna.pl

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo