Z OSTATNIEJ CHWILI

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji • • • Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-", perspektywa stabilna • • •

Najnowocześniejsze Leopardy trafiły do "Lwów z Turyngii"

Pierwsze cztery czołgi Leopard 2A7V trafiły kilka dni temu do 393. Batalionu Pancernego (Panzerbataillon 393 „Thüringer Löwe“), który stacjonuje na co dzień w Bad Frankenhausen. "Lwy z Turyngii" wyposażone w najnowocześniejsze Leopardy mają już w roku 2023 rozpocząć swój dyżur w ramach komponentu lądowego szybkiego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF).

Bundeswehra / Marco Dorow
Bundeswehra


Panzerbataillon 393 to pierwsza jednostka w Siłach Zbrojnych Niemiec (Bundeswehrze), która otrzymała Leopardy 2A7V. Do końca września 393. Batalion Pancerny ma otrzymać 32 najnowocześniejszych Leopardów w wersji 2A7V. Kolejnych osiem Leopardów do "Lwów z Turyngii" trafi zaś w następnym roku. 

393 Batalion Pancerny jest częścią 37. Brygady Grenadierów Pancernych „Wolne Państwo Saksonia” (Panzergrenadierbrigade 37 "Freistaat Sachsen" - PzGrenBrig 37), która z kolei wchodzi w skład 10. Dywizji Pancernej (10. Panzerdivision).


Pierwszy czołg w tej wersji został dostarczony do Bundeswehry w celach testowych przez producenta Krauss-Maffei Wegmann (KMW) w październiku 2019 roku. Pomocne przy powstaniu tej wersji były doświadczenia z eksploatacji czołgów Leopard 2 przez Kanadę i Danię w Afganistanie. 


Podczas przekazywania nowych czołgów w Bad Frankenhausen generał porucznik Stephan Thomas powiedział, że nowoczesny sprzęt Bundeswehry jest warunkiem koniecznym skutecznego odstraszania. NATO musi przygotować się do agresywnej polityki, zwłaszcza Rosji, wobec swoich sąsiadów. Członkowie NATO, tacy jak Litwa i Rumunia, poczuli się tym zagrożeni. Uczestnicząc w VJTF, Bundeswehra chce zademonstrować „pełną solidarność z sojuszem”.  


Dostawy tych gąsienicowych wozów bojowych realizowana jest w ramach umowy z roku 2017 pomiędzy Bundeswehrą a Krauss-Maffei Wegmann. W ramach kontraktu o wartości 760 mln euro niemiecka firma zbrojeniowa zobowiązała się do dostawy 104 czołgów Leopard 2 A7V i wyposażenia. Część z tych czołgów to zmodernizowane wersje Leopardów 2A7, 2A6 oraz 2A4. Z kolei 20 marca 2019 roku komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła modernizację kolejnych 101 Leopardów A6 i A6M do standardu Leopard 2A7V, która ma pochłonąć ponad 300 mln euro.
 

Umowa na modernizację batalionów czołgowych wykorzystujących Leopardy ma zostać zrealizowana do 2026 roku. Dzięki realizacji tych umów na 329 Leopardów 2 najnowocześniejsze wersje 2A7V stanowić ma 205 czołgów. Najnowszą wersję Leoparda wyposażono m.in. w  nowy dalmierz laserowy i urządzenia termowizyjne oraz mocniejszy przedni pancerz jak i zmodyfikowany układ napędowy. Poprawiono ponadto system kierowania ogniem jak i system zarządzania walką.  Wśród innych usprawnień należy wspomnieć o armacie L55A1 kal. 120 mm, która umożliwia korzystanie z nowoczesnej amunicji o zwiększonym zasięgu. Dzięki tym usprawnieniom możliwe jest eliminowanie celów na dystansie 5 tysięcy metrów.  Czołg waży ponad 66,5 ton, może osiągać prędkość do 63 km/h i ma czteroosobową załogę. Cena jednostkowa Leoparda 2A7V dysponującego silnikiem o mocy 1500 koni mechanicznych to około 15 mln euro.

 

Warto zauważyć, że już w roku 2023 około 500 żołnierzy z batalionu 393 Batalionu Pancernego rozpocznie swój dyżur w ramach w ramach komponentu lądowego szybkiego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF).


 

 

 Źródło: niezalezna.pl , Bundeswehra

#wojska pancerne #leopard 2 #Bundeswehra ##NATO #szpica

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo