Zatrzymano 19-latka, który inscenizował "likwidację Żydów"

Policja aresztowała młodego mężczyznę, który kilka dni temu wspólnie z kolegami przebranymi za nazistów, odgrywał scenę egzekucji żydowskiego więźnia w nadmorskiej miejscowości Urk. Podczas przeszukania w jego mieszkaniu znaleziono broń palną.

twitter.com

Spokojną miejscowością nadmorską wstrząsnął kilka dni temu skandal sprowokowany przez kilku młodych mieszkańców Urk, którzy przebrali się w nazistowskie mundury i przemaszerowali przez centrum miasta. Następnie młodzieńcy przeprowadzili zainscenizowaną "likwidację żydowskiego więźnia".

"To czysta nienawiść" – ocenił te wydarzenia Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI). "Banda idiotów", "ludzie pozbawieni szacunku", "lekceważenie Holokaustu", "normalizowanie antysemityzmu" - to tylko kilka cytowanych przez dziennik "De Telegraaf" reakcji mieszkańców tej rybackiej miejscowości na zachowanie młodych mężczyzn.

Na wniosek władz miejskich policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. W piątek wieczorem podczas przeszukania w mieszkaniu jednego z mężczyzn znaleziono broń palną. 19-latek został natychmiast aresztowany.

Prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów wszystkim uczestnikom "rekonstrukcji". "Badamy czy noszenie nazistowskich mundurów w przestrzeni publicznej jest karalne" – powiedział portalowi NOS rzecznik prokuratury w Amsterdamie.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Holandia #nazizm #Urk

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo