1000 zakażeń dziennie już w przyszłym tygodniu. Niedzielski o apogeum IV fali

W tej chwili mamy przyrosty rzędu 40% z tygodnia na tydzień i między innymi dlatego prognozujemy, że te 1000 zakażeń, które jest taką barierą, być może bardziej psychologiczną niż epidemiczną, będzie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - powiedział dziś minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Systematycznie wzrastają dobowe bilanse zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich dniach oscylowały one w okolicy 700 nowych przypadków dziennie, a minister zdrowia prognozuje, że w przyszłym tygodniu zostanie przekroczona bariera 1000.

- Dynamika, czyli wzrosty z tygodnia na tydzień, jest naprawdę bardzo duża. My mamy przyrosty w tej chwili rzędu 40% z tygodnia na tydzień i między innymi dlatego prognozujemy, że te 1000 zakażeń, które jest taką pewną barierą, być może bardziej psychologiczną niż epidemiczną, będzie w przyszłym tygodniu prawdopodobnie. To nie jest kwestia końca września, tylko już przyszłego tygodnia

- powiedział w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Adam Niedzielski.

Minister przewiduje, że apogeum czwartej fali obserwować będziemy na przełomie października i listopada.

- Być może to apogeum też będzie oznaczało sytuację, kiedy liczba zakażeń jest np. powyżej 20 tys. Myślę, że wtedy będziemy skłonni podejmować decyzje bardziej drastyczne

- stwierdził szef resortu zdrowia.

Niedzielski wskazał, że obecnie najwięcej hospitalizacji związanych z COVID-19 pojawia się w regionach, gdzie stopień wyszczepienia jest najniższy.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, zaledwie 0,88 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych koronawirusem.

"Spośród wszystkich zanotowanych przypadków zgonów osób z koronawirusem 1,71 proc. to osoby zakażone po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia" – poinformowało MZ.

 

Źródło: TVP, 300polityka.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo