Konwencja PO: Zwiększenie liczby wiceprezesów, wystąpienie Tuska i „zwykłych ludzi”

W sobotę odbędzie się w Płońsku Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, która dokona zmian w statucie, m.in. zwiększających liczbę wiceprzewodniczących partii. Planowane jest programowe wystąpienie Donalda Tuska, a także wystąpienia „zwykłych ludzi”, reprezentujących różne środowiska.

Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Konwencja po raz pierwszy odbywa się w mieście wielkości Płońska. Jak przekonują politycy PO, to osobista decyzja przewodniczącego Donalda Tuska, którego zamiarem było, by po raz pierwszy politycy Platformy spotkali się na konwencji poza wielką aglomeracją.

Podczas obrad głos zabierze przede wszystkim lider PO Donald Tusk, który wygłosi przemówienie programowe.

Poza nim wystąpią szef klubu KO Borys Budka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, europoseł Radosław Sikorski, a także Izabela Leszczyna i Marzena Okła-Drewnowicz.

Poza tym zaplanowane są wystąpienia „zwykłych ludzi”, związanych z różnymi środowiskami, np. wojskiem, młodzieżą.

W drugiej części konwencja ma dokonać zmian w statucie, rekomendowanych przez zarząd PO. To m.in. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących z 4 do 10, wprowadzenie ułatwień w zapisywaniu się do PO, dokooptowanie do zarządu szefa frakcji w Parlamencie Europejskim i najwyższego rangą członka Prezydiów Sejmu i Senatu, zmiany umożliwiające wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach.

Ponadto w statucie zostaną wpisane nowe cele ideowo-programowe PO, takie jak dążenie do trójpodziału i transparentności władzy, walka o wolne media, walka o ochronę klimatu itd.

Podczas konwencji nie będzie zmian personalnych - tych dokonuje Rada Krajowa. Platformę czekają zresztą w najbliższym czasie wybory na wszystkich szczeblach. Między 9 a 17 października wybory do kół, a 23 października wybory szefów powiatów, szefów regionów, a także powszechne wybory przewodniczącego PO.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo