Komisja ds. pedofilii ma propozycję dla Episkopatu

Powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych proponuje Konferencji Episkopatu Polski Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Zespół miałby zająć się analizą akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

pixabay.com/Alf-Marty

Jak podano, list w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

"Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci"

- informuje komisja.

Przypomniano przy tym, że taka współpraca okazała się owocna m.in. w przypadku zakonu dominikanów, który powołał niezależną komisję świeckich i duchownych ekspertów badających przypadki przemocy seksualnej stosowanej przez jednego z zakonników wobec osób dorosłych.

"Doświadczenia komisji dominikańskiej potwierdzają, że dopiero poznanie konkretnych spraw, zawierających opisy przestępstw i podjęte działania, umożliwią ocenę prawidłowości postępowania instytucji powołanych do pomocy pokrzywdzonym. Państwowa Komisja jest elementem systemu zgłaszania i badania przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci i posiada prawo dostępu do dokumentów ich dotyczących z mocy powołującej ją ustawy"

- zwrócono uwagę.

Jak dodano, prawnie kluczowa jest tu norma zadaniowa komisji, której ustawowym celem jest: monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy oraz organizacje i podmioty na podstawie wniosków i zawiadomień oraz zapewnienie szybkiej reakcji.

Mowa tu m.in. o organach państwa oraz organizacjach pozarządowych, kościołach oraz związkach wyznaniowych, w tym kościelnych osobach prawnych w zakresie "zwalczania nadużyć seksualnych oraz działania umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych nadużyć".

"Badanie sposobów reagowania w przeszłości różnych podmiotów i organizacji stanowi zasadniczy obszar działalności Państwowej Komisji. Jest to droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań w tym zakresie"

- podkreśla komisja.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo