Ataki hybrydowe ze strony Białorusi. Polska i Litwa współpracują w tej sprawie

Polska i Litwa współpracują ze sobą, by przeciwdziałać atakom hybrydowym ze strony Białorusi - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Warszawie z ministrem obrony Litwy Arvydasem Anuszauskasem.

Ambasada RP w Wilnie, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Do spotkania ministrów obrony doszło w ramach odbywających się w piątek w Warszawie polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem szefów rządów obu państw.

Błaszczak po spotkaniu z Anuszauskasem poinformował, że rozmawiali o aktualnych sprawach obronnych.

- Nasze kraje są doświadczane przez ataki hybrydowe ze strony białoruskiej. Nasze kraje współpracują ze sobą jeśli chodzi o przeciwdziałanie (tym atakom) i budowanie odporności. Wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z uszczelnianiem granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej

- powiedział szef MON.

Kolejnym tematem rozmów była współpraca wojskowa Polski i Litwy, w tym wspólne ćwiczenia. Jako przykład Błaszczak podał współpracę w ramach dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, do której skierowane są brygady polska i litewska. "Rozmawialiśmy na temat wspólnych ćwiczeń, ale również na temat wspólnej brygady, tym razem w formacie polsko-litewsko-ukraińskim" - poinformował szef MON. Wyjaśnił, że chodzi o wymianę doświadczeń z Ukraińcami i wprowadzania standardów NATO do sił zbrojnych Ukrainy.

Zapowiedział też, że kolejne spotkanie ministrów obrony będzie miało miejsce w Wilnie na początku przyszłego roku.

Zorganizowane w piątek w Warszawie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe poświęcone są m.in. kwestiom europejskim i bezpieczeństwu w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa. Odbywają się pod przewodnictwem premier Litwy Ingridy Szimonyte oraz szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania premierzy mają przyjąć wspólną deklarację dotycząca współpracy dwustronnej.

W konsultacjach udział wezmą ministrowie: obrony narodowej, klimatu i środowiska, rodziny i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, infrastruktury, zdrowia, finansów, edukacji oraz nauki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo