location.href="https://filarybiznesu.pl/kiedy-zacznie-dzialac-nord-stream-2-komisja-europejska-zabrala-glos/a11768"; "/> location.href="https://filarybiznesu.pl/kiedy-zacznie-dzialac-nord-stream-2-komisja-europejska-zabrala-glos/a11768"; "/>

Kiedy zacznie działać Nord Stream 2?

Michael_Luenen
pixabay.com Pixabay License

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a wniosek ten będzie musiał uzyskać opinię KE zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy gazowej.

Rzeczniczka KE Vivian Loonela przypomniała stanowisko KE o tym, że Nord Stream 2 musi działać w oparciu o zasady transparentności, niedyskryminacji, zgodnie z unijnym prawem.

"Nord Stream 2 musi przedstawić wniosek o certyfikację niemieckiemu regulatorowi rynku, zanim będzie mógł zacząć działać. (...) Niemiecki regulator następnie będzie musiał przedstawić KE projekt decyzji certyfikacyjnej, zwracając się o opinię KE, tak jak to zostało zapisane w nowelizacji dyrektywy gazowej

wskazała.

KE będzie miała dwa miesiące na wyrażenie opinii.

KE była też pytana o list, jaki wysłała do niej grupa ponad 40 europosłów. Parlamentarzyści domagają się w nim od Komisji Europejskiej dochodzenia w sprawie działań Gazpromu, który - ich zdaniem - dokonuje manipulacji cenowych na rynku poprzez zmniejszanie dostaw surowca. W ten sposób - zdaniem europosłów - ceny surowca rosną.

Loonela odpowiedziała, że KE otrzymała list i obecnie go analizuje.

KE obserwuje i monitoruje sytuacje w państwach członkowskich, jeśli chodzi o wzrosty cen energii

zaznaczyła.

Dodała, że w czasie pandemii Covid-19 ceny energii była bardzo niskie, więc należy obecnie spodziewać się wzrostów.

Wyższe ceny, które obserwujemy, są głównie rezultatem kombinacji czynników, głównie znaczącego wzrostu globalnego popytu na gaz z powodu odbudowy gospodarczej

powiedziała rzeczniczka KE.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.

Datę 1 października jako termin rozpoczęcia dostaw pierwszą nitką gazociągu podała w ostatnich tygodniach agencja Bloomberg. Miller w wypowiedzi dla prasy oświadczył w środę: "Nie, 1 października dostawy jeszcze się nie rozpoczną".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że w sprawie Nord Stream 2 "trwa proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od regulatora niemieckiego".

Proces ten "nie jest prędki"; zezwolenia mogą być uzyskane na początku 2022 roku

wyjaśnił minister.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

W lipcu władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę po 2024 roku. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa.

 


Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

redakcja FilaryBiznesu.pl
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo