Odnaleziono nieznany wcześniej rysunek Vincenta Van Gogha. Co przedstawia?

Nowo odkryta praca słynnego artysty zatytułowana „Studium for Worn Out” przedstawia wyczerpanego starca. Autentyczność rysunku potwierdziło muzeum poświęcone artyście.

Autoportret
Autorstwa Vincent van Gogh - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123476

„Studium for Worn Out” zostało narysowane na początku kariery artysty w 1882 roku, podało w czwartek Muzeum Van Gogha. Szkic od ponad wieku znajduje się w prywatnej kolekcji holenderskiej rodziny. W tym tygodniu po raz pierwszy pojawił się w muzeum w Amsterdamie. Publiczność będzie mogła go oglądać do 2 stycznia, później wróci do prywatnej kolekcji. 

Mały rysunek ołówkiem, sygnowany „Vincent”, przedstawia starszego robotnika w kamizelce, spodniach i butach, siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach. 

„Tego nigdy wcześniej nigdzie nie widziano. To pierwszy raz, kiedy ten rysunek jest pokazywany” – powiedział Teio Meedendorp, starszy specjalista w Muzeum Van Gogha. 

Jak podkreślił obecnie „całkowicie niemożliwe” jest oszacowanie wartości dzieła. 

Wygląda na to, że Van Gogh wykorzystał tą pracę jako podstawę do nieco innej wersji rysunku, którą wolał, a która znajduje się obecnie w kolekcji muzeum pod tytułem „Worn Out”. 

Artysta stworzył „Study for Worn Out”, kiedy mieszkał w Hadze i nadal uczył się rysować w wieku około 29 lat. Eksperci twierdzą, że praca ta oferuje wyjątkowy wgląd w ówczesny proces pracy Van Gogha. 

Dyrektor muzeum, Emilie Gordenker, powiedziała, że zespół był „zachwycony tym odkryciem”. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wnieśliśmy wkład w naszą specjalistyczną dziedzinę”. „Dosyć rzadko zdarza się, aby nowa praca była przypisywana Van Goghowi. Jesteśmy dumni, że możemy podzielić się tym wczesnym rysunkiem i jego historią z naszymi gośćmi”– dodała. 

Właściciel dzieła, który chce pozostać anonimowy, zwrócił się do muzeum o ustalenie, czy rysunek można przypisać Van Goghowi. 

„Pod względem stylistycznym idealnie pasuje do wielu studiów postaci, które znamy z czasów Van Gogha w Hadze, a związek z „Worn Out” jest oczywisty” - podkreślił Meedendorp. 

Artysta zaczął od narysowania siatki na papierze, co mówi nam, że pracował z ramą perspektywiczną, aby pomóc mu szybko uchwycić postać o właściwych proporcjach. Następnie przetworzył arkusz w swoim charakterystycznym, ekspresyjnym stylu rysowania: nie wyrafinowany, ale z energicznymi zadrapaniami i pociągnięciami oraz układaniem konturów, w poszukiwaniu zwięzłego obrazu ze szczególnym uwzględnieniem efektów światła i cienia. 

Jeśli chodzi o materiały, znajdziesz również wszystko, czego można oczekiwać od rysunku Van Gogha z tego okresu: gruby ołówek stolarski - średni, szorstki papier akwarelowy jako materiał i utrwalenie roztworem wody i mleka. 
W rogach z tyłu rysunku znajdują się ślady uszkodzeń, które możemy powiązać ze sposobem, w jaki Van Gogh zwyczajowo przymocowywał kartki papieru do swojej deski kreślarskiej. 

Informacja o odkryciu rysunku genialnego artysty pojawia się zaledwie sześć miesięcy po tym, jak inny obraz Van Gogha przedstawiający paryską ulicę pojawił się publicznie po raz pierwszy po ponad 100 latach w prywatnej kolekcji. 

Namalowana scena uliczna na Montmartre przez większość czasu była własnością francuskiej rodziny, odkąd powstała w 1887 roku. Obraz na aukcji w marcu osiągnął wartość 13,09 mln euro.

 Źródło: BBC, niezalezna.pl,

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo