Szczerski o tematach sesji ONZ

Bezpieczeństwo, pandemia i zmiany klimatyczne będą wiodącymi tematami 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, w swym wtorkowym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda będzie mówił m.in. o potrzebie międzynarodowej solidarności.

Krzysztof Szczerski
twitter.com/KSzczerski

O programie zbliżającej się sesji ZO oraz wizyty polskiego prezydenta mówił w czwartek stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że w swym przesłaniu na forum ONZ Andrzej Duda wskaże jak ważne dla pokoju na świecie jest przestrzeganie prawa.

"Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest gwarancją pokoju na świecie (...) Solidarność międzynarodowa, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu pandemii Covid i jej skutków, jest niezwykle potrzebna"

– zaznaczył ambasador Szczerski.

W nawiązaniu do przesłania Dudy podkreślił, że zawarte w nim idee Polska promuje od lat na forum ONZ.

W kwestii bezpieczeństwa wskazał przede wszystkim na niepewną sytuację w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów i mogące z tego wypływać konsekwencje. Zwracał uwagę na zdrowotne, gospodarcze i społeczne skutki pandemii w skali globalnej. Zauważył przy tym, że pogłębiła się podział na państwa biedne i bogate.

"Pan prezydent będzie aktywnie uczestniczył w pracach tych wszystkich dużych bloków tematycznych. Oczywiście my, jako Polska, wzbogacamy je o naszą własną wrażliwość, nasze własne spojrzenie na sprawy istotne także z naszego punktu widzenia, tzn. bezpieczeństwa regionalnego, z tym, co wiąże się z naszą częścią świata"

– sprecyzował Szczerski.

Zaproszenie Joe Bidena

Poinformował, że na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena, polski przywódca weźmie udział w wirtualnym szczycie dotyczącym batalii z pandemią Covid-19. Poruszony ma tam być m.in. problem współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia akcji szczepień na świecie.

Zwalczaniem społecznych i ekonomicznych skutków pandemii, łączącego się z tym załamania gospodarczego oraz głodu i ubóstwa w różnych częściach świata będzie poświęcony wirtualny szczyt żywnościowy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

"Pan prezydent będzie chciał wyraźnie powiedzieć o naszych zobowiązaniach, a także naszej humanitarnej i solidarnej postawie we współpracy z innymi państwami. Celem (szczytu) będzie wsparcie żywnościowe dla potrzebujących tego krajów w obliczu zniszczeń dokonanych przez pandemię m.in. w wyniku zerwania współpracy handlowej i załamania wielu rynków"

– wyjaśnił Szczerski.

Z klimatem będzie wiązał się szczyt poświęcony energii, pierwsze tego rodzaju od 40 lat wydarzenie zwołane przez sekretarza generalnego ONZ.

"Ma dotyczyć dyskusji o zmianach modelu polityki energetycznej na świecie, która sprzyjałaby zapobieganiu zmianom klimatu i zwalczaniu wiążących się z tym konsekwencji" – poinformował ambasador, dodając, że spotkanie odbędzie też z udziałem prezydenta Dudy, a Polska przekaże uczestnikom szczytu własne doświadczenia.

Promowanie Polski

Krzysztof Szczerski przedstawiał też plany zwiększenia promocji udziału polskich firm w zamówieniach publicznych Narodów Zjednoczonych na całym świecie. "Dlatego też pan prezydent spotka się z osobami odpowiedzialnymi za politykę zamówień publicznych i politykę pomocową w ONZ, żeby przedyskutować formy promowania i udziału polskich firm w przetargach" – powiedział stały przedstawiciel RP przy ONZ.

Wskazał na planowane rozmowy polskiego prezydenta m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz jego zastępcami odpowiedzialnymi za misje pokojowe i pomoc humanitarną. W odniesieniu do kwestii regionalnych przewidziane jest spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentami państw bałtyckich, a także formatu kiszyniowskiego - Mołdawii, Ukrainy i Rumunii.

"Aranżujemy to, aby dyskusje o naszym regionie poprzez nasze konsultacje wewnętrzne wnosić potem pod obrady w trakcie 76. sesji na forum ONZ"

– stwierdził Szczerski.

Program pobytu polskiej delegacji polskiej w tym roku ocenił jako "bardzo bogaty".

"Wykorzystujemy wszystkie możliwości, jakie niosą spotkania w Nowym Jorku, żeby pokazać Polskę jako państwo aktywne i gotowe do uczestniczenia w trzech głównych blokach tematycznych" – podkreślił ambasador.

Jak dodał, bardzo obszerny jest też program biznesowy prezydenta RP. Dotyczy m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej. Para prezydencka będzie poza tym realizowała różne elementy programu polonijnego. Andrzej Duda złoży hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Ze względu na pandemię tegoroczna sesja ZO, na którą przybywa też szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, będzie mieć charakter hybrydowy. Niektóre z wydarzeń odbędą się tylko wirtualnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo