Premier: odbudowa Pałacu Saskiego będzie historyczną klamrą

Dopiero odbudowa Pałacu Saskiego będzie historyczną klamrą, która symbolicznie zepnie Polską przedwojenną z nową Polską - mówił w 50 rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Zamek Królewski jest miejscem, gdzie ogniskowały się wydarzenia dla Polaków fundamentalne.

Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w 50 rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego zaznaczył, że Zamek Królewski był siedzibą królów polskich oraz miejscem, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. "To miejsce, gdzie ogniskowały się wydarzenia dla nas fundamentalne" – wskazał szef rządu.

Jak dodał, Zamek Królewski "jest miejscem symbolicznym, co nadaje mu wymiar, który skupia w sobie wiele cech Polaków, wiele tragicznych momentów, ale także naszych aspiracji".

"To Polska w pigułce, taki republikański duch w królewskiej oprawie. Zamek Królewski, ale z bardzo wieloma charakterystycznymi dla nas elementami historii oraz myślenia republikańskiego i demokratycznego"

– zauważył premier.

Mówiąc o Zamku Królewskim, wskazał też jego wymiar wspólnotowy.

"Kiedy przed chwilą widzieliśmy na filmie płonące mury Zamku Królewskiego, to jednocześnie mieliśmy w pamięci to, co Niemcy chcieli zrobić z Polakami. Chcieli zniszczyć Polskę, polskość – tak jak zniszczyli Zamek Królewski, tak jak zniszczyli Warszawę"

– przypomniał.

Premier zwrócił uwagę także na to, że polskie rodziny składały się na odbudowę Zamku Królewskiego. "To wszystko spowodowało, że Zamek Królewski jako centrum władzy królewskiej przeszłości, stał się symbolem ciągłości, a także znakiem przyszłości" – zauważył szef rządu.

Morawiecki zastanawiał się też, czy Warszawa zabliźniła już swoje rany po II wojnie światowej.

"Otóż oczywiście nie. Czekają jeszcze na odbudowę inne miejsca – w szczególności Pałac Saski"

– mówił premier. Podziękował przy tym ś.p. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz obecnemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że za to prezydent Kaczyński zainicjował odbudowę Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, a prezydent Duda konsekwentnie dążył do zorganizowania planu odbudowy, co się udało.

"Myślę, że dopiero odbudowa Pałacu Saskiego będzie taką swoistą historyczną klamrą, która symbolicznie zepnie Polską przedwojenną z nową Polską"

– podsumował, dodając, że chodzi o Polskę wolną, niepodległą i potężną. "Myślę, że Zamek Królewski jest tego symbolem. Jest nadzieją takiej Polski dla wszystkich" - podkreślił.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo