Wyżeł węgierski krótkowłosy – pies o smukłej i eleganckiej sylwetce

Wyżeł węgierski krótkowłosy – rasa psów myśliwskich z grupy wyżłów. Zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych, występuje w podsekcji psów w typie gończego. Są to psy pojętne i stosunkowo łatwe do prowadzenia. Wytrzymałe i odporne na upał i suszę.

Wyżeł węgierski krótkowłosy
Steffen HeinzCaronna; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

To rasa zyskująca coraz większą popularność. Jest to rasa myśliwska, więc warto wybierać się z psem na otwartą przestrzeń, gdzie pies mógłby swobodnie węszyć i eksplorować teren. Są wrażliwe, dlatego najczęstsze trudności związane z nimi to problemy o podłożu lękowym, np. oszczekiwanie innych psów lub samochodów, których mogą się obawiać. Bardzo istotna jest oczywiście wczesna socjalizacja, podczas której można psa przyzwyczajać do różnych stresujących sytuacji. 

Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania tureckich żółtych psów myśliwskich z pointerem i wyżłem niemieckim krótkowłosym. 
Umaszczenie u wyżłów węgierskich jest rude, ciemnożółte – bułczane. Czasami mogą być srebrzystoszare lub płowe. Nigdy nie był dopuszczony i nie jest kolor czerwony i czarny. Ogon kopiowany. Podlega próbom pracy.

Jest to pies o mocnej budowie, smukłej sylwetce i eleganckim, wręcz dumnym wyglądzie. Ma krótką, gęstą i lśniącą sierść. Duże uszy zwisają wzdłuż głowy, sięgając poniżej linii żuchwy. Oczy owalne, ciemne, o inteligentnym wyrazie. Charakterystyczna długa, muskularna szyja.

Pielęgnacja wyżła jest stosunkowo łatwa. Choć wyżły mają bardzo krótką sierść, warto ją od czasu do czasu wyczesać za pomocą szczotki lub gumowej rękawicy. Dla psa może to być całkiem przyjemny rodzaj masażu.  Poza tym warto regularnie przycinać dość szybko rosnące pazurki. Należy pilnować, by w uszach nie zalegał wosk ani jakiekolwiek zanieczyszczenia, gdyż może to prowadzić do infekcji.

W kontaktach z ludźmi są to psy dość społeczne, ale niezbyt wylewne w stosunku do obcych osób. U wyżłów węgierskich bardzo rzadko zdarzają się przejawy agresji, dlatego jeżeli opiekunowie będą dbali o jego potrzeby, to nie ma przeciwwskazań do życia w rodzinie z dziećmi. 

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Wyżeł węgierski krótkowłosy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo