Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Nowy ważny ośrodek zdrowia na Dolnym Śląsku

Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii FAS rozpoczęło działalność we Wrocławiu. To pierwsza w regionie finansowana przez samorząd województwa poradnia do diagnozowania zespołu płodowych zaburzeń alkoholowych. Dzięki wsparciu diagnoza i terapia jest bezpłatna.

https://centrumfas.pl/

Odpowiedzialny za służbę zdrowia i sprawy społeczne wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podczas otwarcia poradni podkreślił, że problem FAS, czyli zespołu płodowych zaburzeń alkoholowych to kwestia bardzo wrażliwa, ale też bardzo istotna społecznie.

"Bardzo się cieszę, że we współpracy z marszałkowskimi placówkami ochrony zdrowia po raz kolejny możemy zrobić na Dolnym Śląsku coś, czego do tej pory nie było, a co jest niezwykle ważne. Nowość tej inicjatywy polega na tym, że tworzymy centrum, czyli miejsce, w którym w sposób kompleksowy będziemy starali się pomóc i rodzinom i dzieciom właśnie z tym zespołem”

- powiedział Krzyżanowski.

Centrum działa w pomieszczeniach Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu przy ul. Wołowskiej 9. Kieruje nim pediatra dr Renata Poteralska, a w poradni FAS pracują psycholodzy, logopeda i psychiatra. Rejestracji dziecka można dokonywać w dni powszednie w godz. 14-18 telefonicznie pod nr tel. 798 732 307 lub na adres mailowy koordynator.fasd@dopdim.pl. Wszystkie informacje można też uzyskać na stronie internetowej www.centrumfas.pl.

Dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu Iwona Mazur powiedziała, że problem osób z FAS jest problemem społecznym.

"Ten problem jest problemem zdrowia publicznego i o tym musimy pamiętać. Te dzieci i te rodziny znajdują się w niezwykle trudnej sytuacji, ponieważ diagnoza wymaga pracy zespołu specjalistów: pediatrów, psychiatrów dzieci i młodzieży, neurologopedów, psychologów"

- powiedziała dyrektor.

Oceniła, że FAS to najczęstsze zaburzenie psychorozwojowe wśród dzieci, natomiast najczęściej - jak powiedziała - „jest albo niezdiagnozowane lub źle diagnozowane, ponieważ wykazuje pewne powinowactwo i podobieństwo do takich zaburzeń jak autyzm, asperger”.

"Niezwykle istotne jest to, by zdiagnozować dziecko właściwie i podjąć właściwą rehabilitację i właściwą terapię, ponieważ te dzieci naprawdę wymagają takiego ogromnego, wielospecjalistycznego wsparcia. Pewnie jestem wyrazicielem wszystkich państwa, że rzeczywiście dziękujemy panu marszałkowi za podjęcie tej inicjatywy i za możliwość uruchomienia jej. Z własnych środków nie bylibyśmy w stanie takiej poradni w tym zakresie otworzyć”

- powiedziała Mazur.

Poinformowała, że do końca roku samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył na pracę poradni 100 tys. zł, ale przygotowywane są już projekty i wnioski, które pozwolą sfinansować działanie centrum w następnych latach.

Dr Renata Poteralska poinformowała, że można się zgłosić na diagnozę w każdym wieku dziecka, ale warto to zrobić jak najszybciej.

"Najlepiej, gdyby diagnoza była postawiona do szóstego roku życia – maksymalnie do dziesiątego. Oczywiście diagnozujemy dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Prowadzone były badania, że diagnoza postawiona przed 10. rokiem życia daje największe możliwości, jeśli chodzi o podjęcie odpowiedniej terapii”

- powiedziała dr Poteralska.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dp
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo