Plan odbudowy Malty zaakceptowany

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła krajowy plan odbudowy Malty. To krok w kierunku wypłacenia temu krajowi przez UE 316,4 mln euro dotacji w ramach Funduszu Odbudowy.

Berthold Werner, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Z oceny Komisji wynika, że plan Malty przewiduje przeznaczenie 54 proc. całkowitej alokacji na działania wspierające cele klimatyczne. Obejmuje to inwestycje w zrównoważony transport, w tym miejsca ładowania pojazdów elektrycznych, a także interwencje w zakresie efektywności energetycznej w budynkach.

26 proc. środków Malta przeznaczy na transformację cyfrową, w tym cyfryzację administracji publicznej i usług publicznych, opieki zdrowotnej i sądownictwa.

Do końca roku Komisja Europejska zamierza pożyczyć na rynkach w sumie 80 mld euro na sfinansowanie pierwszych planowanych wypłat dla państw członkowskich w ramach planu odbudowy NextGenerationEU.

Fundusz Odbudowy ma ożywić unijną gospodarkę po pandemii Covid-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania obecnych czasów - transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie UE muszą przedstawić Komisji Europejskiej swoje krajowe plany odbudowy.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. - na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne oraz nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

27 krajów UE zawarło w 2020 roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Aby plan mógł być realizowany, wszystkie państwa unijne musiały ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo