Kukiz odpowiada na wpis Budki. „Chętnie poznałbym szumnie zapowiadany pakiet Tuska”

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu tzw. ustawy antykorupcyjnej, a dziś komisja zajęła się zgłoszonymi poprawkami. Podczas posiedzenia zarekomendowano odrzucenie wszystkich poprawek opozycji, co Borys Budka na Twitterze określił mianem "wybijania zębów". Na wpis odpowiedział Paweł Kukiz, jeden z inicjatorów projektu ustawy.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Projekt, przygotowany przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i poparty przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami. którego drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie, poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto projekt zakłada m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Ponadto partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Dzisiaj przed południem komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach zajęła się zgłoszonymi dzień wcześniej poprawkami do projektu.

Po zakończeniu posiedzenia sprawozdawca komisji Piotr Sak (PiS) powiedział, że poprawki opozycji nie uzyskały akceptacji i będzie rekomendowane ich odrzucenie przez Sejm. Poparte zostały natomiast poprawki zgłoszone przez posłów PiS.

- Są to poprawki techniczne, dotyczące rozszerzenia katalogu PKW, tak aby wszystko było ze sobą zsynchronizowane. To była tak naprawdę kwestia techniczna i opowiedzieli się za nimi posłowie opozycji. Nie wywołały one żadnych kontrowersji czy emocji

 - relacjonował Sak.

Podczas głosowania na posiedzeniu komisji poparcia nie zyskały m.in. poprawki opozycji zakładające wykreślenie dwóch artykułów z projektu, co spowodowałoby, że zakaz pracy parlamentarzystów i samorządowców w spółkach z co najmniej 10 procentowym udziałem skarbu państwa lub samorządu, wszedłby w życie nie od następnej kadencji, ale wraz z innymi przepisami ustawy, czyli 1 stycznia 2022 roku.

Po zakończeniu obrad komisji szef klubu KO Borys Budka w poście na Twitterze zwrócił się do Pawła Kukiza. 

Kukiz odpowiedział byłemu liderowi KO, że chętnie poznałby "szumnie zapowiadany lata temu przez Tuska Pakiet Ustaw Antykorupcyjnych i Antysitwowych".

Głosowanie nad projektem odbędzie się zapewne w jednym z bloków głosowań zaplanowanych na czwartek i piątek.

Paweł Kukiz mówił niedawno, że uchwalenie tzw ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz'15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań.

 Źródło: niezalezna.pl, pap, Twitter

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo