Usnarz Górny. Ciągłe próby przekraczania granicy

Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnych migracji do Polski z terytorium Białorusi. Liczby pokazują, że proceder w ostatnich miesiącach widocznie się nasilił.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest napięta
fot. Yarl - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8780120

Od sierpnia sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje nierozwiązana. Narastająca liczba migrantów, którzy chcą przedostać się na terytorium Polski stanowi problem w kwestii bezpieczeństwa kraju. 

Czy są powody do niepokoju? 

W ciągu ostatnich dni, kilkaset osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Jak informuje Straż Graniczna, takie sytuacje mają miejsce coraz częściej. 

Liczba prób nielegalnych migracji stale wzrasta. Jak powiedział, cytowany we wpisie Stanisława Żaryna, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Maciej Wąsik, mamy do czynienia z celową akcją organizowaną przez służby Białorusi. 

Stan wyjątkowy w Polsce

Od 2 września w części województw podlaskiego i lubuskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią. Został wprowadzony na okres 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 

Obóz rządzący motywował konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego prowadzeniem "wojny hybrydowej" przez reżim Łukaszenki. Używanie migrantów jest w tym przypadku kluczowym działaniem. 

 

 

 

Źródło: Niezalezna.pl, Twitter

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo