Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent Biden: Putin nas nie zastraszy; będziemy wspierać Ukrainę i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO • • • Prezydent Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu; nie wierzcie w to, co mówi Putin • • •

Dłużej posiedzi za atak na dziecko kilogramowym kamieniem

Dzięki kasacji Prokuratora Generalnego Sąd Apelacyjny w Gdańsku ponownie rozpoznawał sprawę Nikodema Ch., który w październiku 2017 roku rzucił kamieniem w kierunku bawiących się dzieci. Trzyletni chłopiec doznał wówczas rozległych obrażeń twarzoczaszki. Sądy pierwszej i drugiej instancji łagodnie potraktowały sprawcę, ale po skutecznej kasacji sąd odwoławczy skazał mężczyznę na 4 lata więzienia. Prokuratura uważa, że to za mało.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

O wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku poinformował w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Do zdarzenia, które było przedmiotem rozprawy, doszło 15 października 2017 roku w Starogardzie Gdańskim. Oskarżony Nikodem Ch. rzucił kamieniem w kierunku bawiącej się przy jednym z budynków mieszkalnych czwórki dzieci, z których najmłodsze miało niespełna 4 lata.

Kamień uderzył w głowę najmłodszego chłopca, powodując rozległe obrażenia twarzoczaszki, wymagające pilnej operacji neurochirurgicznej. W toku śledztwa prokurator ustalił, że swoim działaniem mężczyzna spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu dziecka w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, a także spowodował bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pokrzywdzonego. Jednocześnie prokurator uznał, że pozostałe dzieci zostały narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

- przekazała PK.

W grudniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że oskarżony nie godził się i nie chciał spowodować tych obrażeń. Wymierzył sprawcy karę 1,5 roku pozbawienia wolności i zasądził również od sprawcy zadośćuczynienie za doznaną przez chłopca krzywdę w wysokości 40 tys. zł. Po odwołaniach Sąd Apelacyjny w Gdańsku w czerwcu 2019 r. zmienił zaskarżony wyrok. Wprawdzie zasądzone zadośćuczynienie podwyższył do 50 tys. zł, ale jednocześnie orzeczoną karę pozbawienia wolności obniżył do roku i warunkowo zawiesił jej wykonanie na 5 lat, oddając oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego.

Prokuratura natomiast już na etapie składania apelacji wskazywała, że sąd popełnił błąd przyjmując, iż skazany działał nieumyślnie. W kasacji Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że sąd apelacyjny "nie odniósł się w wyczerpujący, wszechstronny sposób do konkretnych zarzutów stawianych przez prokuratora rozstrzygnięciu wydanemu przez sąd I instancji". Zaznaczono również, że rzut kamieniem wykonany przez oskarżonego był celowy, a sprawca wiedział, że na sąsiednim podwórku znajduje się grupka dzieci.

Musiał on zatem przewidywać możliwość narażenia ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto zdawał on sobie sprawę, jakie skutki może wywołać uderzenie kamieniem o takiej wadze w dziecko, w szczególności w newralgiczną część ciała, jaką jest głowa. Mimo to zdecydował się dać upust swoim emocjom i umyślnie rzucił prawie kilogramowym kamieniem w kierunku tych dzieci, chcąc w ten karygodny i prymitywny sposób odreagować negatywne emocje względem sąsiadów

- podała PK.

W czerwcu kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku uwzględnił Sąd Najwyższy i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Wyrok zapadł 8 września.

Tym razem sąd uwzględnił apelację oskarżyciela publicznego i zmienił zaskarżony wyrok, przyjmując opis i kwalifikację prawną czynu zgodnie z aktem oskarżenia. Równocześnie sąd wymierzył oskarżonemu karę zaledwie 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. W ocenie prokuratora orzeczona kara jawi się jako rażąco niska

- podsumowała Prokuratura Krajowa.

Dział Prasowy PK podał, że Nikodem Ch. "to osoba dobrze znana organom ścigania z innej bulwersującej sprawy". W czerwcu 2021 roku mężczyzna miał pobić do nieprzytomności osobę bezdomną i pociąć mu uszy. "W związku z tą sprawą Nikodem Ch. został zatrzymany, a prokurator wystąpił do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Jednak wskutek błędu sądu polegającego na przekroczeniu terminu na rozpoznanie sprawy aresztowej podejrzany wyszedł na wolność" - przekazała PK.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Nikodem Ch. #Gdańsk #atak na dziecko

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo