Sprofanował krzyż i dotkliwie pobił księdza. Bandycki napad w Szczecinie

W Szczecinie na osiedlu Pomorzany doszło do profanacji krzyża oraz brutalnego pobicia księdza. Duchowny w ciężkim stanie trafił do szpitala. Do zdarzenia doszło w środę, 15 września w godzinach porannych. 

Kościół pw. św. Józefa w Szczecinie
Wikimedia.org, autor: Kapitel

O sprawie poinformowało Radio Szczecin. Jedna z parafianek powiadomiła księży z plebanii, że ktoś dewastuje przedsionek kościoła. Na miejscu pojawił się ksiądz Marcin Nockowski.

„Zachowanie mężczyzny było co najmniej dziwne. Podrygiwał, wskakiwał, pluł na ścianę, próbował wejść do środka, a kiedy nie mógł otworzyć drzwi szklanych, stał stary drewniany, zabytkowy krzyż z metalową pasyjką Pana Jezusa, wskoczył na to, połamał i wyszedł z kościoła”

– powiedział dziennikarzowi ksiądz Dariusz Olszak po obejrzeniu nagrań z monitoringu. Zgodnie z relacją świadków, w momencie, gdy bandyta zobaczył duchownego, zawrócił. 

„Wrócił, wdał się z nim w dyskusję. W pewnym momencie z prawej pięści przywalił w lewą część twarzy, w policzek księdzu Marcinowi. Przyjechała policja, złapali gościa. Okazało się, że ks. Marcin miał wybity ząb. Na chirurgii szczękowej okazało się, że mam pękniętą żuchwę, krwiaka i jest potrzebna operacja”

– podkreśla ksiądz Olszak. 

Poszkodowany ksiądz trafił do szpitala. Czeka go operacja. Czuje się dobrze, jednak jest bardzo obolały. Policja pracuje nad wyjaśnieniem wszystkich okoliczności zdarzenia. 30-letniego bandytę zatrzymano. Zniszczył on drewniany, zabytkowy 1,5-metrowy krzyż, elektroniczną kadzielnicę i kropielnice.

Ataki na duchownych w Polsce przybierają na sile  

Podobne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Przypomnijmy: w marcu 2021 w miejscowości Paradyż 47-latek usiłował zamordować 69-letniego księdza, wieloletniego proboszcza lokalnej parafii. Duchowny doznał bardzo poważnych obrażeń głowy. Po kilku tygodniach od napaści ksiądz zmarł. 

Ataki na Kościół i duchownych widoczne były szczególnie w okresie trwania organizowanych przez tzw. Strajk Kobiet. W marcu 2021 Komenda Główna Policja opublikowała dane statystyczne na temat liczby ataków na kościoły w Polsce w okresie od 25 października 2020 do 2 marca 2021. Okazało się, że we wskazanym czasie miały miejsce 152 ataki, 13 razy wtargnięto do kościoła podczas nabożeństwa, 13 razy znieważono pomnik religijny a 29 razy doszło do uszkodzenia mienia należącego do Kościoła. 


 

 

Źródło: Radio Szczecin, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo