Kaleta stanowczo o działaniach UE: Komisja ma w nosie prawo i procedury

„Ja nie widzę sensu wchodzenia w wypromowany przez propagandystów polexit” – powiedział w porannym programie „Sedno sprawy” Radia Plus Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

15 września Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę stanowczo wykluczającą możliwość opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo polskie. Sebastian Kaleta został zapytany, czy również podpisałby się pod tym dokumentem.

„My jako Solidarna Polska także wykluczamy możliwość polexitu. Ja nie widzę sensu wchodzenia w wypromowany przez propagandystów polexit. Czy to znaczy, że jeżeli mamy inne zdanie i bronimy polskiej suwerenności, to znaczy, że chcemy wychodzić z UE? Unia Europejska jest organizacją międzynarodową, a nie państwem. Wiele państw Unii pokazało Brukseli wyraźnie, że nie zgodzą się na takie traktowanie”

- powiedział Kaleta. 

Poseł Solidarnej Polski odniósł się także do zapowiedzi wiceministra funduszy i polityki regionalnej, Waldemara Budy, o zamiarze wykonania przez polski rząd wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

"Rozumiem zdenerwowanie pana Budy, który negocjował Krajowy Plan Odbudowy, jednak został on oszukany. Komisja Europejska w nosie ma prawo i procedury. Wykonanie wyroku TSUE byłoby naruszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 roku. W ten sposób Polska zrzekłaby się swojej suwerenności"

- dodał polityk. 

W odpowiedzi na pytanie na temat spodziewanej likwidacji Izby Dyscyplinarnej, Sebastian Kaleta podkreślił, że obecnie „w związku z ogromnym chaosem Izba Dyscyplinarna ma trudności z wykonywaniem swoich zadań”. Poseł nie wykluczył możliwości przeprowadzenia reformy w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego.

 

Źródło: Radio Plus

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo