Z OSTATNIEJ CHWILI

Co najmniej 15 zabitych i 27 rannych w zamachu bombowym w mieście Ajbak • • •

Rzecznik rządu liczy na finał sprawy KPO. „Festiwal w PE powinien zaspokoić część polityków”

- Liczę na to, że po wczorajszym "festiwalu" w Parlamencie Europejskim, po zaspokojeniu części skrajnych europarlamentarzystów mową polityczną, przejdziemy wreszcie do meritum i sfinalizowania sprawy Krajowego Planu Odbudowy - powiedział dziś w programie "#Jedziemy" Piotr Müller, rzecznik rządu.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

W opiniach eurokratów coraz częściej można znaleźć sugestie, że Bruksela wstrzymuje wypłatę należnych Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy z uwagi na kwestie związane z tzw. praworządnością. Szczególnie solą w oku Brukseli zdaje się być wniosek polskiego premiera, w którym chce zbadania przez Trybunał Konstytucyjny wyższości konstytucji nad prawem unijnym. 

Wstrzymywanie wypłaty środków można rozpatrywać coraz wyraźniej w kategoriach politycznych. Jak zapewnia Piotr Müller, rzecznik rządu, wszystkie uwagi techniczne do Krajowego Planu Odbudowy zostały bowiem wdrożone.

- Czekamy na ruch ze strony Komisji Europejskiej, która powinna - zgodnie z procedurami - lada dzień zaakceptować [KPO]. Jak widać, biurokracja brukselska nie spieszy się z wieloma sprawami, także z tą

- powiedział Müller w programie "#Jedziemy" Michała Rachonia.

- Te wszystkie uwagi, które zgłosiła KE zostały wynegocjowane i wdrożone. KPO powinien być zaakceptowany lub zgłoszone powinny być ostateczne drobne poprawki - dodał rzecznik rządu.

Piotr Müller zaznaczył, że obecnie Komisja Europejska powinna przekazać stosowny dokument do zaakceptowania przez Radę Europejską, bo "technicznie negocjacje się skończyły".

- Biurokracja brukselska często tak działa, przypominając sobie o drobnych sprawach, przedłużając proces w sposób zupełnie nieuzasadniony. Liczę na to, że po wczorajszym "festiwalu" w Parlamencie Europejskim, po zaspokojeniu części skrajnych europarlamentarzystów mową polityczną, przejdziemy wreszcie do meritum i sfinalizowania tej sprawy

- przyznał rzecznik.

Pytany o wizję zmian w Unii Europejskiej, o której wspomniał Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, Piotr Müller przyznał, że rdzeniem Unii Europejskiej powinny stać się sprawy gospodarcze.

- Siła UE jest w sprawach gospodarczych. W kontekście rosnącej konkurencji ze strony Azji, to powinien być główny priorytet UE, bo niedługo stanie się zbiorem krajów, który nie jest w stanie konkurować w zakresie nowych technologii z takimi krajami jak Chiny czy USA na równych warunkach. To wszystko, co narasta jako dodatkowe kompetencje, to jest coś, co powinniśmy odrzucić. UE nie potrzebuje rozszerzenia kompetencji, tylko uściślenia tego, co już jest i mocnego rozgraniczenia kompetencji krajów

- powiedział gość Michała Rachonia.

 

 Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo