Są kolejne odszkodowania dla lokatorów. To już blisko 10,6 mln zł

Dwie decyzje przyznające 37 tys. zł zadośćuczynienia dla lokatorów nieruchomości przy ul. Nowy Świat 28 przyznała w środę komisja weryfikacyjna. Poinformowała jednocześnie, że łącznie komisja przyznała blisko 10,6 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień.

pixabay

Jak poinformowała komisja w środowym komunikacie, lokatorzy tej nieruchomości skarżyli się m.in. na drastyczne podwyżki czynszów, pogorszenie sytuacji materialnej, utratę spokoju, bezsilność, zachwianie poczucia bezpieczeństwa, życie w stresie, pogorszenie stanu zdrowia.

Orzeczenie dotyczące kamienicy przy ul. Nowy Świat 28 komisja wydała w maju 2019 r. Stwierdziła wówczas nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy z 2012 r. o ustanowieniu na 99 lat prawa wieczystego. W ocenie komisji została ona wydana z naruszeniem prawa, bo została skierowana na osobę zmarłą oraz na innego ze spadkobierców dawnych współwłaścicieli nieruchomości, wobec którego wskutek wyroków karnych orzeczono przepadek majątku. W sprawie tej nieruchomości doszło jednak do wyodrębnienia lokali i sprzedania ich na rzecz osób trzecich, co wywołało nieodwracalne skutki prawne.

"Łączna kwota wszystkich przyznanych dotychczas odszkodowań i zadośćuczynień przez komisję: 10 mln 598 tys. 343 zł, zaś łączna suma dokonanych wypłat na rzecz lokatorów wynosi ponad 9 mln zł"

- przekazała komisja.

Ponadto - jak poinformowano - komisja orzekła w środę w sprawie nieruchomości przy ul. Kaliskiej/Niemcewicza i stwierdziła wydanie decyzji prezydenta Warszawy z 3 września 2003 r. i z 26 kwietnia 2006 r. z naruszeniem prawa.

Komisja stwierdziła m.in., że decyzja prezydenta stolicy z 3 września 2003 r. została skierowana do osoby zmarłej, co stanowi rażące naruszenie prawa. Z kolei w decyzji z 26 kwietnia 2006 r. prezydent stolicy dokonał niedopuszczalnej zmiany poprzedniej decyzji nie uzyskując zgody wszystkich stron postępowania na zmianę oraz nie zbadał, czy za zmianą decyzji przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony.(

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo