Te objawy może mieć co druga kobieta! Endometrioza – choroba, o której wiemy zbyt mało

Nieprzyjemny i straszny ból w okolicach miednicy najczęściej przed lub w czasie miesiączki. Szacuje się, że nawet 50% kobiet może być chorych na endometriozę. Jakie dolegliwości i objawy mogą wskazywać właśnie na taką diagnozę? Odpowiedź w tekście.

Zdjęcie autorstwa Spencer Selover z Pexels

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza nazywana jest również gruczolistością zewnętrzną. Dokładniej mówiąc występowanie błony śluzowej charakterystyczne dla macicy (tzw. endometrium) w obrębie innych narządów, np. w jajnikach czy jajowodzie. 

Na endometriozę najczęściej cierpią kobiety między 15 a 45 rokiem życia. Przyrost komórek endometrium jest zależny od działania żeńskich hormonów – estrogenów. 

Jakie są przyczyny występowania endometriozy?

Endometrioza to choroba - zagadka. Dokładne przyczyny tej dolegliwości nadal nie są znane. Najbardziej prawdopodobnym założeniem wydaje się tzw. teoria wstecznego miesiączkowania. Krew menstruacyjna zawierająca złuszczony nabłonek macicy nie opuszcza całkowicie dróg rodnych, a jej część cofa się do jajowodów. Tam może nastąpić wszczepienie, czyli implantacja komórek endometrium w inne tkanki otrzewnej lub odleglejszych narządów.

Endometrioza częściej występuje również u kobiet chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub niedoczynność tarczycy. Istnieją również pewne czynniki ryzyka, które mogą predestynować kobietę do wystąpienia endometriozy w przyszłości. 

Te czynniki zwiększają ryzyko endometriozy:

 • krótkie cykle menstruacyjne,
 • długie i obfite krwawienie menstruacyjne
 • wczesna pierwsza miesiączka,
 • występowanie endometriozy w rodzinie,
 • niska masa ciała

Jakie są objawy endometriozy?

Fakt, że choroba cały czas jest mało poznana przez lekarzy oraz możliwość występowania ognisk endometrialnych w obrębie różnych narządów sprawia, że endometrioza jest bardzo trudna do rozpoznania. Droga do postawienia jednoznacznej diagnozy często bywa niezwykle trudna. Zła diagnoza wynika często z tego, że podobne dolegliwości występują przy chorobach jelit czy zapaleniu pęcherza moczowego, co może być mylące. 

Podstawowe objawy endometriozy to przede wszystkim:

 • silny ból, występujący cyklicznie podczas miesiączek,
 • silne skurcze i krwawienia miesiączkowe,
 • tzw. wędrujące bóle miednicy i w dole pleców,
 • bóle w okolicy pęcherza,
 • bolesne stosunki 
 • bolesne wypróżniane lub oddawanie moczu,
 • wzdęcia
 • częste zaparcia
 • problemy z zajściem w ciążę

Rzadziej opisywanymi objawami endometriozy są: 

 • krwawienia występujące w trakcie cyklu owulacyjnego,
 • krew w moczu 
 • duszności i bóle klatki piersiowej - pojawiają się, gdy komórki endometrium utworzą ognisko w płucach

Nieleczona endometrioza może doprowadzić do:

 • trwałej bezpłodności,
 • problemów ze współżyciem,
 • zaburzeń funkcji jelita i pęcherza
 • przewlekłe, silne dolegliwości bólowe w czasie miesiączki 

Jak można zdiagnozować endometriozę?

Niestety sporym problemem w prawidłowej diagnostyce endometriozy jest pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że miesiączka u kobiet zawsze musi boleć. Z tego też wynika długoletni, żmudny proces zmierzający do postawienia trafnej diagnozy. Wiele kobiet sądząc, że ból jest normą nie informuje lekarzy o swoich dolegliwościach podczas wizyt kontrolnych, a przez to choroba rozwija się utajona przez wiele lat. Lampka kontrolna włącza się najczęściej dopiero w momencie starania się o dziecko i pojawienia się poważnych problemów z zajściem w ciążę.

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę lekarz prowadzący powinien szczegółowo przeprowadzić wywiad oraz wykonać dokładne badanie ginekologiczne. W czasie takiego badania powinno zostać wykonane USG transwaginalne (głowica aparatu wprowadzana jest przez pochwę). Badanie ma pomóc na zlokalizowaniu zmian endometrialnych, czyli tzw. ognisk endometrium. Czasem w rozpoznaniu choroby pomaga tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. 

Niestety zdarza się brak potwierdzenia obecności ognisk endometriozy w powyższych badaniach. Nie wyklucza to jednak istnienia choroby. Zmiany mogą być niewielkie lub na tyle specyficznie umiejscowione, że aparat nie będzie w stanie ich wykryć.

Jak leczyć endometriozę?

Najważniejsze w rozpoznaniu jest potwierdzenie choroby oraz stadium zaawansowania i umiejscowienia ognisk endometrium. Leczenie rozpoczyna się od terapii łagodzenia dolegliwości bólowych u pacjentki (podanie niestandardowych leków przeciwzapalnych – NLPZ). Następnie zahamowanie postępowania choroby i poprawienie płodności.

Wyróżnia się dwa rodzaje leczenia endometriozy: farmakologiczne oraz chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne - stosowane są leki powodujące hamowanie podziałów komórek endometrium i obniżanie poziomu estrogenów (np. preparaty z grupy gestagenów m.in. popularne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne). Leki te będą wpływać na ograniczenie rozrastania się błony śluzowej macicy i tym samym ograniczać krwawienia.

Leczenie chirurgiczne – stosuje się wówczas, gdy farmakologia nie przynosi rezultatów. Leczenie polega na laparoskopowym wycięciu ognisk endometriozy, przy czym zawsze ze zlokalizowanych ognisk pobierane są wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

W trudnych przypadkach, gdy zajęta chorobowo tkanka jest zniszczona przez zrosty i torbiele usuwane są jajniki, a czasem nawet macica. Operacja nie likwiduje jednak przyczyn endometriozy, która może tworzyć nowe ogniska i zrosty. Dlatego też czasami, pomimo wykonanego zabiegu, może dojść do nawrotów choroby.

 

Źródło: Niezalezna.pl, poradnikzdrowie.pl

#Endometrioza #estrogeny #hormony #reumatoidalne zapalenie stawów

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo