Dominic Raab nie jest już ministrem spraw zagranicznych

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab został w środę odwołany ze stanowiska w ramach przeprowadzanej przez premiera Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu. Raab obejmie stanowisko ministra sprawiedliwości i zostanie zastępcą premiera.

twitter.com/@DominicRaab

Raab był w ostatnich tygodniach bardzo krytykowany za zaniedbania w czasie, gdy talibowie przejmowali władzę w Afganistanie, w szczególności za to, że będąc wówczas na urlopie, nie zadzwonił do swojego afgańskiego odpowiednika w sprawie ułatwienia ewakuacji byłych tłumaczy brytyjskich wojsk i innych lokalnych współpracowników.

Raab był ministrem spraw zagranicznych od momentu, kiedy Boris Johnson objął urząd premiera, czyli od lipca 2019 r. Wcześniej przez kilka miesięcy był ministrem ds. brexitu w gabinecie Theresy May.

Dotychczasowa minister handlu międzynarodowego Liz Truss została w środę mianowana nową minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Truss nadzorowała prowadzenie negocjacji w sprawie umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię po brexicie i była bardzo dobrze oceniana zarówno przez posłów Partii Konserwatywnej, jak i przez jej szeregowych członków. Będzie drugą w historii kobietą na czele brytyjskiej dyplomacji.

W ramach prowadzonej w środę przez premiera Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu stanowiska stracili minister edukacji Gavin Williamson, sprawiedliwości Robert Buckland oraz budownictwa i społeczności lokalnych Robert Jenrick.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo