Sprawa o. Pawła M. Abp Polak: Musimy stawać w obronie pokrzywdzonych

Wszyscy w Kościele musimy stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych - napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak w wydanym dzisiaj oświadczeniu. Wyraził także wdzięczność pokrzywdzonym za odwagę i determinację w ujawnieniu zła, którego doświadczyli.

Abp Wojciech Polak (po lewej)
fot. Michał Dzierżak/niezalezna.pl

Po prezentacji w środę wyników prac komisji eksperckiej badającej sprawę dominikanina o. Pawła M. oraz postępowania przełożonych zakonnych delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wydał oświadczenie.

"Pragnę przede wszystkim wyrazić moją bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym, które choć były dorosłe, okazały się bezbronne wobec psychomanipulacji bazującej na pseudoteologii, a także wobec przemocy fizycznej oraz wykorzystywania seksualnego ze strony zakonnika"

- napisał abp Polak. Dodał, że zostały one niestety także "skrzywdzone przez brak zrozumienia i wsparcia ze strony władz zakonu".

"Wszyscy jesteśmy tym osobom winni wdzięczność i szacunek za odwagę i determinację w ujawnieniu zła, którego doświadczyły i z którego skutkami mierzą się do dzisiaj"

- wskazał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Abp Polak podziękował także komisji za zaangażowanie.

"Wiem, jaki ogrom pracy wykonali i jak bardzo było to dla nich obciążające. Nie mam wątpliwości, że czynili to, kierując się autentyczną troską o osoby skrzywdzone i prawdziwą miłością do Kościoła" - napisał delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Wyraził również bliskość wobec braci dominikanów oraz tych, którym posługują.

"Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie"

- zaznaczył.

Jak podkreślił, "wszyscy w Kościele musimy wyciągnąć wnioski z prac Komisji, a szczególnie wziąć sobie do serca jej rekomendacje, aby jednoznacznie stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych".

Zwrócił jednocześnie uwagę, że są także "gorliwi kapłani i zakonnicy, którzy niezasłużenie będą się musieli mierzyć ze skutkami ujawnienia gorszących zdarzeń w tej sprawie w swojej codziennej pracy i relacjach z ludźmi".

"Modlę się za nas wszystkich, których rani i gorszy to zło, abyśmy z tej próby wyszli umocnieni, ufając, że Jezus jest z nami w tym bolesnym doświadczeniu" - napisał abp Polak.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo