Już wkrótce uroczysta inauguracja 482. Klubu „GP” w Rzymie! Aleksander Nowak: Musimy mieć Polskę w sercu

- My tutaj musimy tę Polskę w sercu mieć i sobie ją „stwarzać”. Żyjemy poza jej granicami, więc musimy mieć ją w sercu - powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl przewodniczący rzymskiego Klubu „Gazety Polskiej” dr Aleksander Nowak. Uroczysta inauguracja 482. Klubu „GP” odbędzie się 28 września br. w Rzymie. Wezmą w niej udział m.in. red. Tomasz Sakiewicz i red. Katarzyna Gójska. W programie przewidziano także koncert Dominiki Zamary z udziałem artystów z Włoch.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W Rzymie powstał 482. Klub „Gazety Polskiej”, który podobnie jak wiele innych działających poza granicami naszego kraju, skupia patriotyczną Polonię. Jego przewodniczącym został prezes stowarzyszenia „Polska w Sercu” dr Aleksander Nowak, wiceprzewodniczącym - Enrico Bertato, zaś ambasadorem ds. kultury i koncertów - wybitna sopranistka Dominika Zamara (laureatka stypendium we Włoskim Konserwatorium w Veronie).

Aleksander Nowak w rozmowie z Niezalezna.pl wyjaśnił, że jego zaangażowanie w tę inicjatywę zrodziło się z propozycji, którą otrzymało ze strony Klubów „Gazety Polskiej” stowarzyszenie „Polska w Sercu”. - Nasze stowarzyszenie jest tutaj widoczne, zwłaszcza w kontekście pielęgnowania polskiej kultury i patriotyzmu - przyznał.

- Kluczową rolę spełniła tu pani Dominika Zamara, nasza przyjaciółka, która jest też honorowym członkiem stowarzyszenia. Ona została ambasadorką (ds. kultury i koncertów) w naszym Klubie, a ja zostałem obarczony funkcją przewodniczącego

- dodał.

Uzasadniając powołanie Klubu „GP” w Rzymie, Aleksander Nowak nawiązał do nazwy stowarzyszenia którym kieruje. - My tutaj musimy tę Polskę w sercu mieć i sobie ją „stwarzać”. Żyjemy poza jej granicami, więc musimy mieć ją w sercu. Taki jest motyw przewodni naszego stowarzyszenia -  tłumaczył.

Wyjaśnił, że stowarzyszenie „Polska w Sercu” nie wchodzi jako podmiot w skład Klubu „Gazety Polskiej”, ale „wchodzą m.in. osoby prywatne, skupione w stowarzyszeniu”. 

Prezes Klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński podkreślił kluczową rolę w powstaniu rzymskiego Klubu Dominiki Zamary, która skupiła wokół siebie środowisko Polonii patriotycznej i postanowiła działać w Rzymie. - Jest osobą niezwykle znaną we Włoszech, w Watykanie. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, ponieważ mimo, że Rzym jest stosunkowo blisko, to nie mieliśmy tam do tej pory Klubu – powiedział.

- Wszystko się zapowiada znakomicie, ponieważ zaplanowane na koniec września spotkanie inauguracyjne będzie niezwykle uroczyste. (…) Będą tam ludzie kultury, ludzie polityki, będzie też koncert pani Zamary. Dla nas, dla Klubów „Gazety Polskiej”, będzie to szczególny dzień

- przekonywał Ryszard Kapuściński.

Prezes Forum S.A. Beata Dróżdż podkreśliła, że inicjatywa utworzenia rzymskiego Klubu „Gazety Polskiej” powstała po części za pośrednictwem portalu Albicla.

- Pani Dominika Zamara założyła sobie na naszym portalu konto, po czym zadeklarowała, że chce założyć nowy Klub „GP” i podjęła dalsze działania w tym kierunku

- przypomniała Beata Dróżdż.

Uroczysta inauguracja 482. Klubu „GP” odbędzie się 28 września br. w Rzymie. Wezmą w niej udział m.in. red. nacz. „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, red. nacz. miesięcznika „Nowe Państwo”, wicenaczelna „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Katarzyna Gójska, koordynator zagranicznych klubów „GP” Paweł Piekarczyk, Beata Dróżdż - prezes Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie” oraz w imieniu Ryszarda Kapuścińskiego prezes Fundacji Klubów „GP” Ewa Wójcik.

W programie uroczystości przewidziano m.in. koncert Dominiki Zamary z udziałem artystów z Włoch, (który odbędzie się o godzinie 19 w Bazylice św. Pankracego), a także wyróżnienie redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”  Tomasza Sakiewicza medalem i dyplomem za wybitne osiągnięcia na rzecz „polskich wartości, patriotyzmu i rzetelnego dziennikarstwa”, które zostało mu przyznane przez stowarzyszenie „Polska w Sercu”, zrzeszające rzymską Polonię.
 
Kolejny dzień (29 września) członkowie Klubu wraz z zaproszonymi gośćmi rozpoczną od mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie (godz. 7.00), po czym złożą wizytę w Fundacji Jana Pawła II.

Planowana jest również wizyta w ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, a także udział zgromadzonych gości w uroczystości wręczenia prestiżowej włoskiej nagrody „Premio Fontanna di Roma”, do której zostali nominowani Dominika Zamara i Tomasz Sakiewicz. Uroczysta gala 38. edycji tej nagrody odbędzie się w auli Benedykta XVI w Watykanie o godz. 17.00.

 

Źródło: niezalezna.pl

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo