Protestujący medycy. Dzisiaj spotkanie w Kancelarii Premiera

W Kancelarii Prezydenta, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zaplanowano w środę rozmowy z protestującymi medykami. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że wyśle swoich przedstawicieli m.in. wiceministrów Piotra Brombera i Waldemara Kraskę.

gov.pl

Odpowiedzialna za dialog społeczny minister w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke informowała w ubiegłym tygodniu o wysłaniu zaproszeń do przedstawicieli zawodów medycznych, a także do ministra Adama Niedzielskiego. Spotkanie w Kancelarii Prezydenta ma być poświęcone aktualnym problemom w służbie zdrowia. "Kancelaria Prezydenta może pełnić rolę mediatora" – wskazywała.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał w środę, że na spotkanie wybiera się z resortu delegacja w składzie której będą m.in. wiceministrowie Piotr Bromber i Waldemar Kraska.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, reprezentująca komitet protestacyjno-strajkowy, poinformowała tymczasem w środę na konferencji w "białym miasteczku", o zaproszeniu minister Janke na rozmowy o godz. 15.30.

- Media od rana dopytują, czy przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego będą dziś o godz. 12 na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta z panią minister Bogną Janke. Kierujemy do pani minister zaproszenie do nas, bo o godzinie 15.30 zbiera się komitet protestacyjno-strajkowy w siedzibie Forum Związków Zawodowych na Sobieskiego 102

- powiedziała.

- Zapraszamy panią minister tam i traktujemy nasze zaproszenie jako pierwszy krok w kierunku mediacji pana prezydenta w tym konflikcie, proteście

- dodała.

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowa Niedzielskim; postulują, aby w rozmowach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

- Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromny. Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie

- stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

Zgodnie z zapowiedziami protestujących, każdy dzień w "białym miasteczku 2.0" poświęcony jest innej problematyce ochrony zdrowia. Środa jest dniem chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Wśród planowanych wydarzeń jest m.in. panel o profilaktyce czerniaka, dyskusja o możliwościach leczenia otyłości i spotkanie dotyczące atopowego zapalenia skóry.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo