location.href="https://filarybiznesu.pl/polski-rynek-funduszy-cieszy-sie-coraz-wiekszym-zainteresowaniem-swiatowych-graczy/a11742"; "/> location.href="https://filarybiznesu.pl/polski-rynek-funduszy-cieszy-sie-coraz-wiekszym-zainteresowaniem-swiatowych-graczy/a11742"; "/>

Polski rynek funduszy na celowniku

e-gabi
pixabay.com

 Amerykański potentat Goldman Sachs kupił za 1,7 mld euro NN Investment Partners od holenderskiego giganta ubezpieczeniowego NN Group. Transakcja potwierdza, że polski rynek funduszy cieszy się coraz większym zainteresowaniem światowych graczy.

Przejęcie NN IP TFI jest największą transakcją tego typu na naszym rynku funduszy (dotychczas największe przejęcie dotyczyło Union Investment TFI, które trafiło w ręce grupy Generali w 2019 r.). Goldman Sachs ma ponad 2,3 bln dolarów w aktywach pod zarządzaniem na całym świecie, a ta transakcja pozwoli zwiększyć ich wartość w Europie do ponad 600 mld dol. - Posiadanie w Polsce TFI to na pewno możliwość pełnego wykorzystania potencjału naszego rynku, szczególnie że nie musi się wiązać z dalszymi inwestycjami kapitałowymi. NN IP TFI to rentowny biznes – towarzystwo wygenerowało ponad 40 mln złotych zysku, zarówno w 2018, 2019 jak i 2020 roku i to pomimo spadających opłat za zarządzanie - zauważa Michał Duniec, prezes Analizy Online. W akcjonariacie NN IP TFI zasiada także ING Bank Śląski, który od dwóch lat kontroluje pakiet 45 proc. akcji towarzystwa. To nie koniec zmian na polskim rynku funduszy. Grupa NN informowała, że przejmie biznes MetLife w Polsce i Grecji. Oznacza to, że w jej ręce trafią działające na na naszym rynku MetLife TUnŻiR, Metlife PTE oraz Metlife TFI.

- To oznacza, że nawet „po stracie” NN IP TFI, Grupa NN nadal będzie miała aż trzy firmy zarządzające aktywami w Polsce: NN PTE, Metlife PTE i Metlife TFI. To, co ostatecznie stanie się z Metlife TFI będzie wiec zależało od politycznych decyzji w sprawie OFE. Jak wiadomo od lat planowane jest zlikwidowanie OFE i przekształcenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE) w TFI - wskazuje Michał Duniec. Dodaje, że na rynkach, szczególnie w branży ubezpieczeniowej, coraz częściej dochodzi do fuzji i przejęć, które w konsekwencji wpływają również na strukturę biznesową polskiego rynku. W kwietniu szyld zmieniło AXA TFI w skutek przejęcia przez Uniqę spółek AXA w Polsce, Czechach i Słowacji. W marcu z kolei niemiecki Allianz ogłosił, że przejmie aktywa polskiej Avivy. W przypadku TFI, mowa m.in. o 13,9 mld zł, bo tyle na koniec lipca miało pod zarządzaniem Aviva Investors Poland TFI. W tym czasie aktywa w funduszach TFI Allianz sięgały 4,6 mld zł. Zainteresowanie polskim rynkiem niewątpliwie wiąże się z jego szybkim wzrostem. Liczba klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych wynosi już ponad 4,6 mln. To o ponad milion więcej niż pół roku wcześniej. Zdaniem ekspertów, tak duży wzrost liczby klientów TFI to efekt wprowadzenia przez rząd Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) . W lipcu fundusze PPK kontynuowały dobrą passę. Zdecydowana większość z nich wypracowała zysk. Aktywa w nich zgromadzone wzrosły o 9 proc. do prawie 6 mld zł. Lipiec był też udany dla większości inwestorów. Rosły ceny akcji na rynkach rozwiniętych, a także na warszawskiej giełdzie. Zyski liczyli też klienci TFI. Co ważne - rząd dba, by opłaty na rynku kapitałowym były umiarkowane. Dlatego też od 1 października br. instytucje finansowe zarządzające PPK, które przekraczają samodzielnie lub w ramach grupy kapitałowej 15 proc. udział w rynku, od nadwyżki nie mogą pobierać opłaty stałej za zarządzanie. To oznacza obniżki dla klientów 5 instytucji: PKO TFI, Nationale-Nederlanden PTE z NN Investment Partners TFI oraz PZU TFI i Pekao TFI.

Wejście na rynek Goldman Sachs AM wprowadzi tu kolejne roszady. Wszystko dlatego, że amerykański koncern przejmuje kontrolę nad drugim największym (NN Investment Partners ma aktywa warte 23,7 mld zł) po PKO TFI (39,7 mld zł) detalicznym TFI w naszym kraju. Zdaniem ekspertów, sukces NN Investment Partners TFI nie jest dziełem przypadku. W opinii specjalistów z Analizy.pl. firma zdobyła pozycję dzięki dobrym i konkurencyjnym cenowo produktom, ciekawej ofercie, wysokiej jakości zarządzania i dostępu do bazy klientów dużego banku detalicznego jakim jest ING Bank Śląski, jak i klientów ubezpieczeniowych Grupy Nationale Nederlanden. W ciąguostatnich ośmiu lat, NN IP TFI było czterokrotnie nominowane przez Analizy.pl do nagrody ALFA (2013, 2016, 2017,2020) dla najlepszego TFI w Polsce. W 2016 roku zdobyło tę nagrodę. Wiele razy z rzędu wygrywało ranking w kategorii najlepszego IKZE i IKE. - Dzięki tej transakcji Goldman Sachs zyskuje zatem świetnie funkcjonujący i szybko rozwijający się podmiot, który wyróżnia się efektywnością zarządzania i szeroką ofertą funduszy otwartych, również takich, które bazują na rozwiązaniach luksemburskich - uważa Michał Duniec. - NN IP posiada również bardzo silną pozycję na rynku produktów emerytalnych i oszczędnościowych – PPK, PPE oraz IKE i IKZE. Ma też własny i dobrze działający kanał sprzedaży direct, a także usługę doradztwa zbudowaną we współpracy z ING Bankiem Śląskim. Z usług towarzystwa korzysta ponad 363 tysięcy klientów, czyli mniej więcej tyle, ilu mieszkańców ma Bydgoszcz.

Z kolei grupa Goldman Sachs nigdy nie miała w Polsce spółki zarządzającej aktywami. To oznacza, że jest obecna w sposób pośredni: oferując fundusze luksemburskie za pośrednictwem Banku Pekao SA, poprzez współpracę z TFI PZU. Zarządzający Pekao TFI i Santander TFI ulokowali część aktywów zarządzanych przez siebie produktach inwestycyjnych w wybranych funduszach indeksowych Goldman Sachs. W sumie w produktach globalnego giganta na koniec czerwca zgromadzone było jedynie 115 mln złotych (nie licząc fundszy luksemburskich). - A zatem posiadanie w Polsce TFI, to na pewno możliwość pełnego wykorzystania potencjału naszego rynku, szczególnie, że nie musi się wiązać z dalszymi inwestycjami kapitałowymi - dodaje Michał Duniec. - W ostatnim czasie krajowej branży funduszy mocno sprzyja koniunktura. Niskie stopy procentowe i brak zysków na lokatach bankowych, skłaniają bowiem inwestorów do poszukiwania alternatywy, a tę coraz częściej znajdują właśnie w TFI. W efekcie, fundusze zaczynają wracać do łask klientów, a aktywa powierników rosną - zaznacza Michał Duniec. Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo