To jedyny taki koncert w Polsce. W przyszłym roku Dead Can Dance wystąpią w Łodzi

Australijski zespół Dead Can Dance, grający muzykę określaną mianem rocka alternatywnego, wystąpi 5 maja przyszłego roku w Łodzi. Będzie to jedyny w 2022 r. koncert tej grupy w Polsce - poinformowano w łódzkim magistracie.

Autorstwa John Scharpen - https://www.flickr.com/photos/crow/7785180334, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47989435

Formacja Dead Can Dance powstała w 1981 w australijskim Melbourne. Zespół założył Brytyjczyk Brendan Perry - muzyk, kompozytor i wokalista, który z Londynu wyemigrował do Nowej Zelandii, a potem do Australii. Ważną postacią DCD jest urodzona w Melbourne wokalistka i kompozytorka Lisa Gerrard, śpiewająca kontraltem w języku, który sama wymyśliła.

Od ponad 40 lat Dead Can Dance są zespołem, któremu nie ubywa fanów, a są ich miliony na całym świecie. Krytycy przypuszczają, że wpływ na ogromną popularność grupy ma mieszanka stylów i barw muzycznych, jaką prezentuje DCD. Wraz z muzykami z całego świata Perry i Gerrard stworzyli własną poetykę nazywaną najczęściej rockiem alternatywnym, chociaż - jak mówią sami muzycy Dead Can Dance - nie jest to precyzyjne określenie.

DCD w swoim repertuarze mają kompozycje wymykające się z klasyfikacji geograficznej czy chronologicznej - od muzyki średniowiecznej i celtyckiego folku poprzez tzw. dark weave i pop alternatywny aż do rytmów z Indii czy Bliskiego Wschodu wzbogaconych współczesnymi brzmieniami.

Koncert Dead Can Deance odbędzie się łódzkiej Atlas Arenie 5 maja 2022 roku - poinformowano w Urzędzie Miasta. Będzie to jedyny w przyszłym roku występ DCD w Polsce, a australijska grupa będzie koncertowała w kilkunastu krajach Starego Kontynentu w ramach trasy "Europa - 2022".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo