Strasbourg zdecydował - 20 tys. złotych odszkodowania dla Wyszkowskiego. Pokłosie procesu z Wałęsą

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu zdecydował o uznaniu za niepraworządny wyroku w procesie Wyszkowski-Wałęsa i nakazał, by byłemu opozycjoniście wypłacono odszkodowania w wysokości 20 tys. złotych - dowiedział się portal niezalezna.pl.

Fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

W 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, zmieniając wyrok pierwszej instancji, że były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go w mediach "tajnym współpracownikiem SB". W 2012 r. Wyszkowski skierował w tej sprawie skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu, w której twierdził, że proces był przeprowadzony nieuczciwie i doszło do naruszenia praw człowieka.

ETPC zaproponował ugodę, jednak Wyszkowski nie przystał na nią, żądając rozstrzygnięcia.

W tej sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało do Trybunału oświadczenie uznające niepraworządność wyroku przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, 1 lipca 2021 r. ETPC w czteroosobowym składzie zdecydował jednomyślnie o uznaniu oświadczenia o niepraworządności wyroku i wypłaceniu Wyszkowskiemu odszkodowania w wysokości 20 tys. złotych.

Krzysztof Wyszkowski, komentując decyzję ETPC, przyznał, że "MSZ jako Polska powinna zażądać zwrotu tych pieniędzy przez sędziów Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, którzy wyrokowali niepraworządnie".

W kwietniu 2021 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego z 2011 r., uwzględniając skargę Prokuratora Generalnego 

W skardze prokurator wniósł o uchylenie wyroku. Prokuratura zarzuciła wyrokowi sądu apelacyjnego naruszenie konstytucyjnych zasad wolności oraz praw człowieka i obywatela, wolności słowa. Zdaniem PG, gdański sąd w rażący sposób naruszył przepisy prawa i nie uwzględnił wszystkich dowodów mogących wskazywać na agenturalną przeszłość byłego prezydenta, które przedstawił Wyszkowski.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl,

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo