Na MŚ w kajakarstwie bez medalistek z Tokio

W czwartek w Kopenhadze 29-osobowa reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację w mistrzostwach świata w kajakarstwie. To szansa dla zawodników, którzy nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich bądź startowali bez sukcesów. Zabraknie natomiast medalistek z Tokio.

Pixabay

Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka oraz Helena Wiśniewska po mistrzostwach Polski udały się na urlopy. Piąta uczestniczka igrzysk Marta Walczykiewicz postanowiła wydłużyć sobie sezon i zrehabilitować się za nie do końca udany start w Tokio, gdzie na swoim koronnym dystansie 200 m zajęła czwarte miejsce.

W Danii wystąpi także m.in. Katarzyna Kołodziejczyk, która z powodu kontuzji ręki musiała zrezygnować ze startu na igrzyskach zaledwie miesiąc przed zawodami.

Kanadyjkarze w mistrzostwach również powalczą w najsilniejszym składzie, w którym nie zabraknie czwartej zawodniczki z Tokio Doroty Borowskiej oraz pozostałych uczestników olimpijskiej rywalizacji - Wiktora Głazunowa, Tomasza Barniaka i Mateusza Kamińskiego.

Dla grupy kajakarzy prowadzonej przez Roberta Włodarczyka regaty w Kopenhadze są imprezą docelową, bowiem żaden z nich nie zakwalifikował się na igrzyska.

Szkoleniowiec, który od blisko dwóch lat odbudowuje męską kadrę, zabiera ze sobą skład oparty głównie o młodzieżowców z jednym "weteranem" - Rafałem Rosolskim. Włodarczyk liczy na dobre wyniki, a takimi będą starty w finale A.

"Dla nas, dla tak młodej grupy, każdy awans do ścisłego finału będzie ogromnym sukcesem. Nasza czwórka na 500 m Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Przemysław Korsak, która była druga na niedawnych młodzieżowych mistrzostwach świata, cały czas jest zgrywana i modyfikowana, ale z biegu na bieg wyglądają coraz lepiej. Marzy mi się awans tej osady do finału, a to byłby dobry prognostyk pod kątem igrzysk w Paryżu"

- powiedział Włodarczyk.

Nie ukrywa, że liczy przede wszystkim na start Jakuba Stepuna, który jeszcze w maju walczył o kwalifikację olimpijską w K1 200 m. 20-latek AZS AWF Poznań został w tym sezonie młodzieżowym mistrzem Europy i świata.

"Na początku sezonu było w Polsce bardzo zimno i ciężko w takich warunkach o trening szybkościowy. A moim zdaniem miał szanse powalczyć o tę kwalifikację. Im dłużej trwał sezon, tym coraz lepiej się spisywał, nabiera też pewności siebie. Jest mocnym punktem reprezentacji, wierzę, że awansuje do finału A i jeszcze coś w nim ugra. Można tylko żałować, że na kolejnych igrzyskach nie będzie już rywalizacji na 200 m. Natomiast w przyszłości będzie miał szansę w starty w osadach - czwórce, czy w dwójce, która w Paryżu będzie się odbywać już nie na 1000 m, ale na 500 m"

- podkreślił trener kajakarzy.

Kadrowicze do mistrzostw przygotowują się w Wałczu. We wtorek późnym wieczorem promem ze Świnoujścia udadzą się do stolicy Danii. Pierwsze starty zaplanowano na czwartek, na godz. 9. Wyścigi finałowe rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę przed południem.

W Kopenhadze rozegrane zostaną także mistrzostwa świata w parakajakarstwie.

Kadra na mistrzostwa świata w kajakarstwie:
Kajakarki: Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Małgorzata Puławska (Posnania), Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska (obie Energetyk Poznań), Sandra Ostrowska, Katarzyna Kołodziejczyk, Dominika Putto (wszystkie Zawisza Bydgoszcz), Julia Olszewska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków).
Kanadyjkarki: Dorota Borowska (Świt Nowy Dwór Mazowiecki), Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok), Magda Stanny (Warta Poznań), Aleksandra Jacewicz (KU AZS PO Opole), Julia Walczak (OKSW Olsztyn).
Kajakarze: Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok), Jakub Śliwa (Zawisza Bydgoszcz), Przemysław Korsak (KS G’Power Gorzów Wlkp.), Filip Weckwert, Wojciech Tracz, Jakub Michalski (wszyscy Posnania), Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn)),
Kanadyjkarze: Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań), Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn), Aleksander Kitewski, Norman Zezula (obaj Zawisza Bydgoszcz), Michał Łubniewski, Arsen Śliwiński (obaj KU AZS PO Opole).

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo