Muzyczne święto w Dąbrowie Górniczej

Koncertem inauguracyjnym rozpoczynają się we wtorek wieczorem w Dąbrowie Górniczej główne wydarzenia 13. Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Ulice miasta ozdobiły flagi 19 państw, z których wywodzą się uczestnicy.

Pixabay

Mottem festiwalu są słowa jego patrona – wybitnego kompozytora pochodzącego z Dąbrowy Górniczej – "Muzyka musi wejść w społeczeństwo!".

Podczas koncertu inauguracyjnego w Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego z udziałem solistów – sławnego portugalskiego klarnecisty Vitora Fernandesa oraz waltornisty Pawła Cala - laureata poprzedniej edycji konkursu.

Przed koncertem odsłonięty zostanie mural z wizerunkiem Michała Spisaka przy ul. 3 Maja 22. W Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia otwarta zostanie wystawa pokonkursowa Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. W holu głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można natomiast oglądać ekspozycję "Smak zwycięstwa", prezentującą sylwetki zwycięzców poprzednich edycji konkursu.

15 i 16 września mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mieli okazję poznać uczestników konkursu - nie tylko za sprawą ogólnodostępnych etapów przesłuchań, ale również dzięki minikoncertom, które odbędą się w Parku Zielona oraz Centrum Handlowym Pogoria – zawsze o godz. 17. W tym roku rywalizuje blisko 100 młodych klarnecistów, oboistów i fagocistów.

W środę w Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi zespół Carion Quintet, który zaprezentuje m.in. utwory Antonio Vivaldiego i Franza Liszta. Kolejne dni to kolejne etapy przesłuchań konkursowych, które są otwarte dla publiczności. III etap przesłuchań będzie miał charakter wieczornych koncertów, a uczestnikom na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Konkurs zostanie zwieńczony Koncertem Laureatów 23 września o godz. 17. Tego dnia młodzi mistrzowie oboju, klarnetu i fagotu również zagrają z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Koncert będzie połączony z uroczystą galą wręczenia nagród.

Urodzony w Dąbrowie Górniczej Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.

Spisak jest autorem m.in. hymnu olimpijskiego sprzed 66 lat - właśnie ten utwór zabrzmiał podczas czerwcowej inauguracji festiwalu w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia - rewitalizowanym, poprzemysłowym terenie w ścisłym centrum miasta.

Głównym założeniem festiwalu i konkursu jest promocja nieco zapomnianej postaci dąbrowskiego kompozytora, upowszechnianie jego twórczości, budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców oraz edukacja muzyczna społeczeństwa.

Wydarzeniu patronują prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Michał Spisak tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty. Kolejne konkursy im. Spisaka odbywają się zawsze około 14 września, kiedy przypadają kolejne rocznice urodzin kompozytora.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo