Na pogrzebie ks. Gurgacza: "Połączyła ich miłość do ojczyzny"

- To, co połączyło ludzi, których dzisiaj w końcu w uroczysty sposób chcemy uczcić i pogrzebać, to miłość do ojczyzny, wolności i służby – mówił bp Robert Chrząszcz podczas pogrzebu trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego.

ks. Władysław Gurgacz
Wikipedia

W Krakowie trwa uroczyste pożegnanie: księdza Władysława Gurgacza "Sema" – kapelana Polski Podziemnej, Ryszarda Kłaputa "Pomsty" i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego".

"Bóg złączył ich losy, bo wszyscy razem walczyli i dawali świadectwo swojego życia i wiary stawiając opór totalitaryzmom, najpierw hitlerowskiemu, a potem komunistycznemu. Połączył ich również wyrok śmierci, i egzekucja, która miała miejsce w więzieniu Montelupich w Krakowie"

– powiedział bp Chrząszcz.

Ks. Władysław Gurgacz – został rozstrzelany 14 września 1949 roku, Ryszard Kłaput 17 stycznia 1947 roku, a Tadeusz Zajączkowski 21 października 1946.

"To samo miejsce i ta sama kara, za miłość do Boga, ojczyzny i wolności" - podkreślił biskup.

Jak mówił, "chcemy zabitym oddać należną cześć i szacunek – ale także spełnić posługę miłosierdzia - pogrzebać umarłych, a organizacja godnego pochówku odróżnia człowieka od innych stworzeń". "A więc ten moment, który przeżywamy wspólnie razem w tym wyjątkowym miejscu w Bazylice Mariackiej - jest wyrazem naszego człowieczeństwa. Tak – człowieczeństwa!" – podkreślił bp Chrząszcz.

Dodał, że w każdej kulturze szacunek dla ciała zmarłych stanowi przedłużenie szacunku dla żyjących i świadczy o tym, że ludzie wierzą w życie po śmierci. Przypomniał, że w dawnych wiekach istniała zasada, że zwycięzcy z pola bitwy zbierali i grzebali nie tylko ciała swoich poległych, ale też ciała wrogów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo