Ciekawostki turystyczne: Bieliczna

Bieliczna to miejsce zagubione w otchłaniach Beskidu Niskiego - to jedno z najpiękniejszych miejsc, oddające atmosferę opustoszałych gór. Zachwycają dalekie panoramy na Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Mizarne. Podobnie jak piętrząca się Lackowa często zasnuta chmurami.

cerkiew w Bielicznej
Tomasz Kuran aka Meteor2017; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

Fragment piosenki Krzysztofa Kleszcza mógłby wystarczyć za opis tego miejsca: Nad Bieliczną trawa aż po pas, Nad Bieliczną Lackowa stoi w chmurach, Nad Bieliczną rosną lasy pełne malin i borówek, Nad Bieliczną płacze dobry Bóg. 

Wieś biskupstwa krakowskiego w powiecie sądeckim w województwie krakowskim w końcu XVI wieku. Lokowana w 1595 przez Iwana Izbiańskiego przywilejem kardynała Jerzego Radziwiłła. Od 1638 r. Bieliczna należała do uposażenia kościoła w Tyliczu. W 1936 r. znajdowały się tu 2 świątynie chrześcijańskie i 34 domy. Obecnie jedynym istniejącym budynkiem jest cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zbudowana w 1796. Przez długi czas pozostająca w stanie ruiny, została poddana konserwacji w 1985 r. dzięki ówczesnemu proboszczowi Banicy - ks. Czekajowi. W otoczeniu cerkwi stary cmentarz. Przed samą II wojną światową istniały tu jednak tylko 34 gospodarstwa. Po II wojnie światowej cerkiew uległa zniszczeniu. Mieszkańcy opuścili wieś po 1945. Po wojnie sezonowo prowadzony wypas owiec.
 
Do Bielicznej prowadzi drogą z Izb (dla samochodów terenowych). Nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny. Dolina rzeki Białej, w której niegdyś tętniło życie niewielkiej wsi, rozgranicza dwa najwyższe szczyty polskiej części Beskidu Niskiego – Lackową (997 m) oraz masyw Ostrego Wierchu (938 m) i Białej Skały (903 m). Nad doliną te grzbiety górskie o stromych zboczach spięte są przełęczą Kazimierza Pułaskiego (743 m).

Pieszo można także dojść od strony granicy, schodząc z przeł. Kazimierza Pułaskiego (743 m) słabo wyraźną drogą w dół doliny. 
 

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Bieliczna

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo