Ekotrendy - małe wielkie zmiany

Dzisiaj przypada Dzień Opakowań, dlatego zastanówmy się co możemy zrobić dla ochrony środowiska i jak właściwie zarządzać odpadami. Uwzględniając przy tym potrzeby przyszłych pokoleń. Recykling czy zapobieganie tworzenia odpadów to kluczowe filary rozwoju przyszłego biznesu. W przeprowadzonym badaniu „Firma w trendzie zdrowia i zero waste”, zapytano co pracownicy sądzą o wprowadzaniu do firm ekologicznych rozwiązań.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Jak wynika z badania firmy Dailyfruits aż 81% respondentów uważa, że wprowadzenie do firm rozwiązań zero waste jest potrzebne. 44% ankietowanych jest zdania, że powinniśmy działać systemowo, aby wesprzeć planetę, a 37% osób, że to nadal za mało.

Respondenci wśród obszarów, w których firma powinna realizować ideę zero waste wskazują segregację śmieci i oszczędzanie światła (37%), współpracę z dostawcami, którzy wykorzystują ekologiczne rozwiązania (37%), zamawianie produktów do firmy w biodegradowalnych opakowaniach (29%), zamawianie produktów np. owoców i warzyw w wielorazowych skrzynkach (40%) oraz lokalizację umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej lub rowerów (26%), a także używanie dystrybutora wody zamiast wody butelkowej (23%).

Firmy już nie tylko powinny podążać za ekologicznymi trendami, ale przede wszystkim kierować się własnymi wartościami, które pozwalają dbać o środowisko. Wszelkiego rodzaju akcje społeczne i mobilizowanie producentów do kształtowania wartościowych postaw pozwolą wesprzeć konsumentów do bardziej odpowiedzialnych działań.

Na przykładzie Dailyfruits można zobaczyć jak należy minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Firma kładzie duży nacisk na wszelkie normy jakości. Codziennie z magazynów wyjeżdża ponad 60 samochodów dostawczych ze skrzynkami pełnymi świeżych owoców i innych zdrowych produktów. Nad całym procesem czuwa oprogramowanie logistyczne, które przydziela kierowców, monitoruje samochody, optymalizuje trasy przejazdu, podpowiada, jak uniknąć korków. Dzięki temu ogranicza liczbę przejechanych kilometrów i przede wszystkim do minimum skraca czas pracy floty. Mniej kilometrów oznacza mniej emisji spalin. Współpracuje również tylko z dostawcami, którzy spełniają normy jakości zarówno w zakresie jakości towaru jak i wpływu na środowisko.

Firma unika również generowania niepotrzebnych stanów magazynowych i marnowania żywności. Wszystkie produkty nie spełniające norm są odkładane i przekazywane do ogrodów zoologicznych. Produkty, które uległy zniszczeniu lub zgnieceniu podczas transportu są segregowane, a następnie przekazywane jako odpady biodegradowalne. Dalszy etap to przerobienie ich na naturalne nawozy. Zamówienia dla klientów przygotowywane są indywidualnie, zatem każda osoba w dowolnym momencie może zmodyfikować asortyment w skrzynkach, dzięki czemu otrzymuje dokładnie tyle ile potrzebuje.

Zero waste, tłumacząc wręcz dosłownie, znaczy „bez odpadków”. Jest to styl życia, którego podstawowym celem jest dążenie do takiego gospodarowania, które umożliwi zaprzestanie produkcji śmieci. Według danych GUS w 2019 roku każdy Polak wyprodukował średnio ponad 300 kg śmieci. Najgorzej w statystykach wypadły województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie, gdzie wartość ta oscylowała w granicach 400 kg. Te ogromne ilości w znakomitej większości trafiają na wysypiska, do rzek i oceanów, zanieczyszczają gleby. Wpływają na stan lasów oraz życie dzikich roślin i zwierząt.

Obecnie bardzo ważne jest zrozumienie istoty recyklingu i wyrobienie nawyków, które nie tylko ograniczą ilość śmieci, ale również zapobiegną dewastacji naturalnego środowiska. Wprowadzane nowe systemy dbania o środowisko i gospodarowania odpadami pozwalają na odzyskiwanie surowców i powtórne ich wykorzystanie. Warto mieć świadomość, że do recyklingu nadają się nie tylko takie rzeczy jak szkło, metale, papier, tworzywa sztuczne, ale również na przykład elektrosprzęt. Często są oznaczone odpowiednim symbolem. Warto podejmować codziennie małe dobre decyzje. Można wybierać produkty bardziej naturalne, w biodegradowalnych opakowaniach lub wykonanych z produktów recyklingu. Każda, nawet najmniejsza decyzja ma znaczenie i może być inspiracją dla innych.

 Źródło: media.innovationpr.pl, niezalezna.pl

 

#ekotrendy #ekologia #zero west #odpady #plastik

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo