Sudan twardo renegocjuje budowę rosyjskiej bazy morskiej

Rząd w Chartumie uzależnia utworzenie logistycznej bazy morskiej w pobliżu Port Sudan, z której korzystać ma marynarka wojenna Federacji Rosyjskiej od wsparcia ekonomicznego dla Sudanu - informuje rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti .

Wikimedia Commons

 

Podczas trzydziestoletnich rządów Umar al-Baszir zawarł szereg umów dotyczących m.in. zakupu sprzętu wojskowego od Rosji.  Korzystał ponadto z usług tzw. "Grupy Wagnera" do tłumienia anty-rządkowych protestów  Kilka lat temu sudański dyktator zawarł zaś umowę z Rosją na budowę logistycznej bazy, z której mogłaby korzystać Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej.  

Infrastruktura wojskowa leżąca nad Morzem Czerwonym miałaby być wykorzystywana przez rosyjskie wojsko do naprawy oraz zaopatrywania okrętów wojennych w tym okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Rosja mogłaby ponadto bezcłowo i bez kontroli dostarczać broń, amunicję i zaopatrzenie dla okrętów wojennych. Projekt umowy przewidywał możliwość  stacjonowania do czterech okrętów wojennych i do 300 członków załogi w sudańskim porcie. Ponadto Rosja zobowiązała się zaś do wsparcia Sudanu w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz działaniach antysabotażowych.

 

W wyniku wojskowego zamachu stanu z roku 2019 obalono pro-rosyjskiego Umara al-Baszira. Obecne przejściowe władze sudańskie, aby zyskać wsparcie u Stanów Zjednoczonych dla przemian gospodarczych zdecydowały się na osłabienie wpływów rosyjskich.

 

W czerwcu szef sztabu Sił Zbrojnych Sudanu Muhammad Usman al-Hussein powiedział o zamrożeniu umowy pomiędzy Chartumem a Moskwą na budowę logistycznej bazy morskiej w pobliżu miejscowości Port Sudan.  Niedawno zaś Chartum przedstawił nowe wymogi jakie musi spełnić Kreml aby ten militarny projekt został zrealizowany.  Chartum gotowy jest do wydzierżawienia Moskwie na okres 25 lat bazy wojskowej w pobliżu Port Sudan w zamian za pomoc ekonomiczną. Rosja jeszcze nie odniosła się do propozycji przedstawionej przez Sudan. 

 Źródło: niezalezna.pl , RIA Nowosti

 

#Sudan ##Rosja #marynarka wojenna Rosji #Afryka #baza wojskowa

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo