Mecenas Rafał Rogalski, po tym jak stał się ulubieńcem mainstreamowych mediów, zyskał nowego obrońcę: Stefana Niesiołowskiego. Polityk PO zaatakował Radę Adwokacką za to, że ta wystąpiła o wszczęcie dochodzenia dyscyplinarnego wobec Rogalskiego.

- Rada Adwokacka staje po stronie Macierewicza? To jest niepojęte, co to za ludzie w ogóle są? Zamiast podziękować mu za to, że broni honoru adwokatury i nie brnie w te kłamstwa, to Rada Adwokacka występuje w roli rzeczników pana Macierewicza? To niesłychane, to jest kompromitacja adwokatury – grzmiał na antenie Radia ZET Niesiołowski.

Logika Stefana Niesiołowskiego jest doprawdy frapująca. Uważa on, że do tej pory mec. Rogalski „mówił głupio, źle i szkodliwie”, jednak gdy tylko odłączył się od PiS i Jarosława Kaczyńskiego „zaczął mówić mądrze.

 – Zrozumiał wreszcie i wycofał się z tej bredni smoleńskiej, z tej podłości i niszczenia Polski. Dziękuję, panie mecenasie. Jest to polskie powiedzenie, lepiej późno niż wcale, choć ono odnosi się do drobniejszych spraw (...) Jaka tajemnica tam jest zdradzona? Odciął się od Macierewicza!  (...) Rogalski mówił głupio, źle i szkodliwie. I odłączył się i zaczął mówić mądrze. I za to ma być karany przez adwokatów, tak? - mówił Niesiołowski.

Odnosząc się do ataków na Naczelną Radę Adwokacką, jej prezes adw. Andrzej Zwara wydał oświadczenie w związku z wystąpieniem rzecznika dyscyplinarnego NRA do rzecznika dyscyplinarnego ORA w Warszawie, z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia dyscyplinarnego wobec mecenasa Rafała Rogalskiego.  Andrzej Zwara wyjaśnia tym, którzy „nie rozumieją istoty i rzeczywistych przesłanek działania władz samorządu adwokackiego”, że samorząd adwokacki stoi na straży „należytego wykonywania zawodu adwokata, w sposób zgodny z zasadami etyki zawodowej na czele” i dodaje, że „zasady etyki adwokackiej zobowiązują adwokata m.in. do zachowania tajemnicy adwokackiej, jak również do zachowania umiaru, współmierności i oględności wypowiedzi”.
 
- Zarzuty, że samorząd adwokacki reaguje na zachowanie adw. Rafała Rogalskiego w chwili, gdy ten zmienił zdanie na temat katastrofy smoleńskiej, są bezpodstawne. W dniu 3 sierpnia 2010r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wydało stanowisko w sprawie publicznych wypowiedzi adwokatów dotyczących postępowań, w których występują jako obrońcy albo pełnomocnicy. Była to reakcja m.in. na ówczesne publiczne wypowiedzi adw. Rogalskiego. Warto również dodać, że przed rzecznikiem dyscyplinarnym warszawskiej ORA toczy się obecnie kilka postępowań dotyczących mec. Rogalskiego. Nie tylko w mojej ocenie, ale także wielu moich kolegów adwokatów, ostatnie wystąpienia medialne byłego już pełnomocnika kilku rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej w sposób drastyczny podrywają zaufanie do zawodu adwokata jako zawodu zaufania publicznego, dającego każdemu gwarancję, że fakty, o których adwokat dowiedział się w czasie wykonywania swoich czynności od klienta lub innych osób, będą chronione tajemnicą po wsze czasy. Gwarancja zachowania tajemnicy, jaką adwokat winien dawać klientowi, nie kończy się wraz z wymówieniem mu pełnomocnictwa – napisał w oświadczeniu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.